Başkent Üsküp’te toplu taşıma krizi yaşanıyor

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Kamu Ulaşım Şirketi’nde (YSP) borç kaynaklı yaşanan protestolar nedeniyle vatandaşlar toplu taşımadan yararlanamıyor.

YSP’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Makedonya Sendikalar Birliği ve YSP Bağımsız Sendikası’ndan 20 kişinin Kamu Şirketleri Kanununun grev şeklini düzenleyen 35. maddesine aykırı olarak otobüs şoförlerinin görevlerini düzenli olarak yapmalarını engellediği belirtildi.

Açıklamada, “Söz konusu yirmi kişi bir grev kurulu olmadığı gibi, düzenli bir greve de kayıt olmadılar. Düzenli olarak grev ihbarında bulunmuş olsalar bile, Kamu İşletmeleri Kanunu’na göre grev sürerken işletmenin düzenli işleyişini sağlamak zorundadırlar.” denildi.

Bu nedenle, Üsküp Belediyesi yasal önlemlere uyacak ve kamu kuruluşunun düzenli işleyişini engelleyen ve Üsküp’ü ve Üsküp halkını rehin tutan kişilere karşı uygun cezai suçlamalarda bulunacaktır.

Daha dün Üsküp Belediyesi, Eğitim Bakanlığı ve belediyelerin şirkete olan borçlarının ödenmemesi nedeniyle 5 gün geciken son maaşın ödenmesini sağlayacak fon transferi için bir karar hazırladı.

Read Previous

Bulgaristan’da 48. Parlamentonun ilk oturumu yapıldı

Read Next

Rusya’dan Sırbistan’a tatsız sürpriz