Rusya’dan Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti mesajı

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Sırbistan’ın egemenliğini koruyarak Batı’nın safına katılmayacağını umut ettiklerini söyledi.

Sırplarla soydaş olduklarını ve Moskova’nın Belgrad’la olan ilişkilere büyük önem verdiğini ifade eden Peskov, “Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in göstermek zorunda olduğu siyasi bilgelik ve direnci biliyor ve görüyoruz. Aynı zamanda Sırbistan’ın Batı’da geçerli olan ana akımın saflarına katılmayacak kadar güçlü ve egemen olduğunu ümit ediyoruz” dedi.

Tanjug Ajansının haberine göre Sırbistan ile ilişkilerin ortak çıkarlara dayandığını ve oldukça eski tarihi kökleri olduğunu ifade eden Peskov, “Aynı zamanda Sırp Cumhuriyeti’ne uygulanan baskının da çok arttığının farkındayız” dedi.

Dayton Barış Anlaşmasına Bosna Hersek’teki iki entitenin eşit olması gerektiğini fakat Batı’nın Bosna Hersek’te dengelerle oynadığını ve bunun çok tehlikeli bir süreç olduğunu ileri süren Peskov, Rusya’nın gereken durumda Banja Luka’nın haklarını destekleyeceğini ifade etti.

Rusya ile Banja Luka arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam edeceğini ifade eden Peskov, Rusya’nın kapasitesi dahilinde Sırp Cumhuriyetini ekonomik açıdan da desteklemeye hazır olduğunu kaydetti.

Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da 1 Haziran itibariyle aylık sosyal yardımlar yoksulluk sınırına bağlı olacak

Read Next

Kosova’nın AKPM heyeti İspanya’da