Bulgaristan’da 1 Haziran itibariyle aylık sosyal yardımlar yoksulluk sınırına bağlı olacak

Bulgaristan’da 1 Haziran’dan itibaren aylık sosyal yardım verilmesi kararları yoksulluk sınırına bağlanacak.

Değişiklik, geçici hükümetin yasanın uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağını onaylamasından sonra mümkün olmaktadır.

Devlet tarafından desteklenen kişilerin kapsamı genişletilecek ve yardım miktarında artış sağlanacak.

Değişiklikler, 1 Haziran’dan itibaren aylık sosyal yardım alan bir kişinin çalışmaya başladıktan sonra daha üç ay devletten yardım almaya devam etmesini sağlıyor. Olağandışı durumlarda ihtiyaçları karşılamak için tek seferlik sosyal yardımın miktarı da değişecek. Şu anda bu miktar, garanti edilen asgari gelir miktarının beş katı olarak hesaplanıyor, 1 Haziran’dan itibaren ise bu miktar yoksulluk sınırının 3 katına kadar çıkacak.

Başbakan Yardımcısı Lazar Lazarov, “Yardımın miktarı dört kattan biraz daha fazla artarak 375 levadan 1512 levaya ulaşacak” diye açıklık getirdi.

Şimdikinin aksine 1 Haziran’dan sonra aşılarını yaptırmayan veya okula düzenli gitmeyen çocukları olan kişiler yardımlardan mahrum kalmayacaklar.

Lazarov, “Onlar, bireyler sosyal yardımdan yararlanabilirler, ancak daha az miktarda yardım alacaklar. Toplum yararına çalışma süresi de 14 gün günde dört saatten ayda 40 saate düşürüldü” dedi.

Sosyal yardım başvuruları, tercih edilen herhangi bir Sosyal Yardımlar Müdürlüğü’ne yapılabilecek.

Kırcaalihaber

Read Previous

Dünya genelinde 2022’de 61 milyon kişi ülke içinde yerinden edildi

Read Next

Rusya’dan Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti mesajı