Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’ya yönelik soykırım suçlamalarına ilişkin açıklamasında Srebrenitsa soykırımını inkar etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’da olanlar nedeniyle Putin’in bir savaş suçu mahkemesinde yargılanması çağrısını değerlendiren Zaharova, Vaşington’ın işe Yugoslavya ve Irak’ta olanları inceleyerek başlayabileceğini söyledi.

Zaharova, “Harika bir fikir. O halde Yugoslavya’nın bombalanması ve Irak’ın işgali ile başlayın. Srebrenitsa prodüksiyonunun başlıca yönetmenlerine de halen ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

Bosna Hersek’ten tepki

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Rusya’nın Srebrenitsa soykırımını inkar eden açıklamalarına tepki gösterdi.

Turkovic, “Rusya Federasyonu yetkililerinin uzun zamandır açıklamalarında Srebrenitsa soykırımına ilişkin mahkemeler tarafından delillendirilen ve uluslararası kabul gören gerçekleri reddetmesi kesinlikle kabul edilemez ve tarihin çarpıtılmasıdır” diye konuştu.

Zaharova, Srebrenitsa soykırımını inkar ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce Ukrayna’nın doğusunda Rus azınlıklara soykırım yapıldığı iddiasında bulunurken yaşananları Srebrenitsa’ya benzetmişti.

Rusya, 2015 yılında BM Güvenlik Konseyi’nde Srebrenitsa katliamını ‘soykırım’ olarak niteleyen karar tasarısını veto etmişti. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Agim Aliu, Kosova Belediyeler Birliği Başkanı oldu

Sonraki Haber

Lise öğrencileri, yıl boyunca ülkenin tüm bölgelerinde ücretsiz otobüs ve demiryolu ulaşımı talep ediyor