Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Çavuşoğlu ile Belgrad’da görüşebiliriz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşme teklifini reddetmediklerini, AGİT toplantısının yapılacağı Belgrad’da görüşebileceklerini söyledi.

Resmi ziyaret için gittiği Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türk-Rus ilişkileri artık eskisi gibi olamaz” derken, Ankara’nın dışişleri bakanları düzeyindeki görüşme talebini geri çevirmeyeceğini ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yarın Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da başlayacak AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi) dışişleri bakanları zirvesinde görüşeceğini söyledi.

‘BELKİ BELGRAD’DA FARKLI BİR ŞEYLER ORTAYA ÇIKAR’

“Çavuşoğlu’nun bize Belgrad’da anlatacaklarını dinleyeceğiz” diyen Lavrov, “Uçak düşürüldükten bir gün sonra kendisiyle telefon görüşmesi yapmıştık fakat Ankara’nın ilan ettiği pozisyondan farklı bir şey duymamıştım. Belki Belgrad’da kamuoyuna açıklanandan farklı bir şey ortaya çıkabilir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE KENDİSİ ANLAMAK ZORUNDA’

Lavrov Moskova’nın Ankara’ya karşı aldığı önlemlerin ise yerinde olduğunu belirtip “Amacımız, Türkiye’deki tehdidin Rusya’ya ‘sıçramasını’ önlemek” dedi. Moskova ve Ankara arasındaki ilişkilerin her zamanki gibi devam edecemeyeceğini söyleyen Lavrov, “Türkiye’nin bu eylemini, terörle mücadele hedefine aykırı buluyoruz. Türkiye uçak olayının ardından ne yapması gerektiğini kendisi anlamak zorunda. Ben Türkiye’nin yapması gerekenlerle ilgili konuşmayacağım. Bence diğer tüm ülkeler durumu ve bu tür durumlarda neler yapılması gerektiğini çok iyi anlıyor” diye konuştu.

‘SURİYE’DEKİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ ENGELLEME GİRİŞİMİ’

Öte yandan Lavrov 24 Kasım’da Su-24 uçağının düşürülmesini, ‘Suriye’de çözüm sürecini engelleme girişimi’ olarak tanımladı: “Bazıları, Viyana’da Suriye Destek Grubu kapsamında başlayan siyasi süreci bozmak ve cihatçıların Suriye’de ve bölgede hakimiyet kurmasını istedi. Rusya, Viyana sürecine bağlı ve sürece katılan ülkelerin terör örgütleri listesi hazırlanması ve Suriye hükümeti ile yapılacak müzakerelerde etkili bir muhalif heyet kurulması konusundaki uzlaşmaya ciddi şekilde uyacağına inanıyor.

Kaynak: http://tr.sputniknews.com/rusya/20151202/1019415670/lavrov-cavusoglu-agit.html#ixzz3tA3UOOVX

Read Previous

Kosova’lı Meha, Türkiye’de Parlıyor

Read Next

Batı Trakya’da “İnsanlık İyilik Kuşansın” Yardım Kampanyası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *