RUS YANLISI, MAKEDON MEDYASI !!

Makedonya, Atalarımızın 1392 yılında buralara gelerek feth ettiği ve o günden bu güne Türk ve Türkiye insanı ile bağlarını hiç koparmamış olan bir devlet. Türkiye, İslam aleminin umudu, şanlı ve kutlu bir tarihe sahip bir Devletin emaneti, son yıllarda yaptığı çıkış ve gelişmelerle birlikte tüm insanlığın umudu olduğununu bir kez daha kanıtlayan Anadevletimiz.

Hatırlanacağı üzere geçen günlerde, istenmesede, Türkiye ve Rusya arasında bir gerginlik yaşanmış, Angajman kurallarının ihlali ile, Türkiye sınır ihlali yapan Rus uçağını vurmuştu. Elbette bunun doğru yada yanlış olduğunu tartışmak bile istemiyorum. Kendi sınır güvenliğini her türlü tehlikeden korumak her devletin asli görevidir. Uluslararası hukuk devletlerin ülkesel bütünlüklerini ve egemenliklerini temel almaktadır. Devletin hava sahası da toprağı gibi ülkesel bütünlük içerisinde değerlendirilmektedir. Hava sahasına yapılan bir müdahale devletin ülkesel bütünlüğüne yapılmış demektir.
Tabi bu olay dünya’da ve dünya medyasında farklı şekillerde karşılandı. Peki Makedonya medyası bu olayı nasıl karşıladı ve ne gibi bir tepkiler gösterdi biraz bunun üzerinde durmak istiyorum.

Türkiye’nin Balkanlar politikası hem günümüz şartlarına hem de geçmişten gelen miras ışığında şekillenmiştir. Balkanlar coğrafyasında yaşanan tüm gelişmeler Türk dış politikasında etkisini göstermiştir. Her dönem için Türk dış politikasında coğrafi, siyasi, ekonomik, tarihi ve kültürel bağları ile önceliğini korumuştur. İki ülke arasında bulunan tarihi ve kültürel ortaklık ile Makedonya’da önemli oranda Türk halkının bulunması sebebiyle Türkiye, Balkanlar’da yakın bir dost ve güvenilir bir işbirliği ortağı olarak gördüğü Makedonya’yı anayasal ismi ve ulusal kimliğiyle tanıyan ve Üsküp’te Büyükelçilik açan ilk ülke olduğunu söylemek bizim için bir gururdur.

Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla uyumununu en üst seviyede Uluslararası alanlarda destekleyen Ülke Türkiye’dir. Özellikle Yunanistan ile isim sorunu Yaşayan Makedonya’ya bu alanda’da en büyük desteği anadevletimiz vermiştir. Diğer taraftan Türkiye farklı etnik ve dini grupların barış içinde bir arada yaşadığı Makedonya’yı Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrarın vazgeçilmez unsuru olarak görmektedir. Bu çerçevede Türkiye, Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini aynı şekilde Uluslararası alanda desteklemektedir. Şu anda’da Makedonya’da var olan karmaşıklığın birran evvel durması için her türlü girişimde Anadevletimizin bulunduğunu biliyoruz.

dnevni-vesnici-mix

Ekonomik ilişilerin şu anda en yüksek seviyede olduğunu söylemek belkide yanlış olmaz. Makedonya devletinin kalkınmasına, Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekleştirdiği (gerek TİKA gerek iş adamları) girişim ve yatırımlar şu anda çok yüksek bir seviyede.
Peki bunca güzel ve yüksek seviyede olan ilişkiler ışığında Türkiye ile Rusya arasında meydana gelen gerginlikte, Makedonya medyası nasıl bir tutum içinde oldu!

Tabi bu konuda üzgün olduğumuzu açıkça söylemek isteriz. Makedonya medyası anadevletimize karşı hiç beklemediğimiz bir tutum içine girmiş, ve Rusyayı açıkca desteklemiştir. Görüş farklılıkları elbette olacaktır, bu insanın zenginliğidir ancak her kim olursa olsun, Milyonlarca mülteci kardeşimizi barındırıp besleyen, her tarafta hak ve hukuku savunan bir Türkiye’yi teröristleri destekleyen bir devlet olarak lanse edemez, biz buna müsade edemeyiz. Özellikle Türkiye yöneticilerini ağır bir şekilde asılsız olarak suçlayan bazı medya organlarını esefle kınamaktayım. Tabi kaderin bir cilvesi olsa gerek, suçlamaların en üst seviyede olduğu bir zamanda, haber ajanslarına Türkiye’nin, Makedonya ordusuna yaptığı yardımlar düştü. Tabi bu tutumu genellememek lazım, konuştuğum bazı Hocalarım açıkça Makedonya’nın Türkiyeye ne kadar çok ihtiyacı olduğunu söyleyip gerçekleşen bu olayda Türkiye’yi destekleklerini ifade ettiler. Medyanında farklı görüşte olması aslında birazda bizden kaynaklanıyor diyebilirim, belkide onların platformlarında yeterince bu davayı anlatamadık. Kendilerininde haber kaynağının Yurt dışındaki bazı Avrupa Devletlerinin olması, bu tarz haberin yapılmasında büyük rol oynadığını düşünmekteyim. Diğer taraftan Makedonya’da yaşayan Türk halkı şu anda sosyal medyadan Türkiye’ye ve yöneticilerine inanılmaz bir destek verdiklerini ifade etmek isterim.
Açıkçası bizim bu olaylardan sonra, Makedonya medyasından beklentimiz bunca güzel ilişkiden sonra Türkiye’ye sahip çıkmalarıydı. Gelin görün ki, maalesef tam tersi gerçekleşti.

Sonuç olarak şunu söylemek isterim ki, her ne olursa olsun, Anadevletimize en yüksek seviyede sahip çıkılmalı ve gerçekleri herkeze elimizden geldiğinde anlatmaya gayret etmeliyiz. Makedonya’da yaşayan halkarın bildiği acı bir gerçek var, bizler 100 yıl boyunca Anadevletin hasreti ile yetiştik, ve şimdi tamda Anadevletimiz Türkiye bizlere varlığını ve desteğini en üst seviyeye ulaştırdığı anda kendisini kaybetmeyeceğimizi ve üzmeyeceğimizi ifade etmek isterim.

İbrahim MURAT
Makedonya Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Yüksek Lisans Öğrencisi

Read Previous

Makedonya-Yunanistan Sınır Kapısında Bir Göçmen Hayatını Kaybetti

Read Next

Ömür Şölendil: “Makedonya ve Türkiye Arasındaki Dostluk Sonsuza Kadar Sürecek”

1,185 Comments