Ömür Şölendil: “Makedonya ve Türkiye Arasındaki Dostluk Sonsuza Kadar Sürecek”

Koçana’da piriç açılışna katılan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil “Türkiye Makedonya’nın gerçek bir dostu. Her alanda ilişkilerimiz genişletmeyi amaçlıyoruz”, dedi.

Koçana’da bugün en modern teknoloji donanımlı, bölgenin pirinç işletecek en büyük kapasiteli fabrika açıldı.

Törenli açılışa Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve Dış Yatırmlardan Sorumlu Bakan Furkan Çako katıldı.
Törende konuşan Başbakan Nikola Gruevski, “Levidiagro” Makedonya’daki Türkiye’li yatırımcıların kurduğu şirketler grubunun bir parçası olduğunu kaydetti.
Başbakan Nikola Gruevski, “Bu yılın ortasında Hollandalı “Antura” şirketinin açılışına katıldım. O zamanda Koçana’da yatırımların devam edeceğini söyledim. Bizde iş ortamını iyileştirmeye devam edeceğiz. Bu çalışmalarımız bugün bize bir yatırımı daha getirdi. O da yeni bir pirinç işletme fabrikası “Levidiagro””, dedi.

Gruevski yatırımın Koçana bölgesinde yüksek Avrupa standartlarını uygulayarak kaliteli pirinç üretimin artmasını hedeflediğini belirterek “önemi olan Türk şirketi Koçana’nın “Jito Oriz” şirketini tekrar canlandırmasıdır”, şeklinde konuştu.

Fabrikayı ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Türkiye Makedonya’nın gerçek bir dostudur. Her alanda ilişkilerimizi genişletmeyi amaçlıyoruz. İş adamları yatırım yaptıklarında ağırlıklı olarak iki faktöre önem vermektedirler, kar ve yatırım güvenliği, ancak, ben Makedonya’da Türk yatırımlarına katkıda bulunan üçüncü faktöre değinmek istiyorum. Üçüncü faktör, iki dost ülke arasındaki duygusal bağlardır. Makedonya ve Türkiye arasındaki dostluk sonsuza kadar sürecek ve her alanda birbirimize karşılıklı yardım edeceğiz”, şeklinde konuştu.

Kaynak: http://denesen.mk/

Read Previous

RUS YANLISI, MAKEDON MEDYASI !!

Read Next

Başbakan Davutoğlu: Türkiye’den kimse özür bekleyemez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *