RIA Novosti: “Sırbistan Türkiye, Vucic de Erdoğan değil. Haini damgalama zamanı geldi”

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti yazarı David Narmaniya, Sırbistan’ı Ukrayna’ya silah tedarik etmekle suçlayarak Belgrad’ın artık iki masada birden oturamayacağını söyledi.

 Sırbistan’ın Türkiye ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmadığını vurgulayan Narmaniya, Kosova’nın kuzeyindeki gerilimin tırmanması halinde Rusların paraşütlerden atlayarak yardıma koşmayacaklarını ifade etti.

Sırp silah ve mühimmatının üçüncü ülkeler üzerinden Ukrayna’ya ulaştığına dikkat çekilen metinde ABD ve AB’nin Kosova krizinde politika değiştirerek Sırbistan’ı desteklemelerinin nedenlerinden birinin bu olduğu ifade edildi.

Sırp lider Vucic, daha önce yaptığı açıklamalarda silahların üçüncü ülkeler üzerinden Ukrayna’ya ulaştırılmasını engelleyemeyeceklerini ifade ederek, “Bizim için alternatif nedir? Silah üretmeyelim mi? Satmayalım mı?” diye konuşmuştu.

Sırbistan’ın Ukrayna’daki savaşın başından beri iki masada birden oturduğunu ve hem Moskova hem de Brüksel ile iş birliği yaptığını ifade eden Rus yazar, “Fakat Sırbistan, Türkiye değil. Vucic de Erdoğan değil. Mevcut şartlar altında, Belgrad’ın manevra alanı bir iğne deliği boyutuna daralmış durumda” diye yazdı.

Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da yönetim programını nihai hale getirmek için görüşmeler sürüyor

Read Next

UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını ilk kez bir Türk futbolcu havaya kaldıracak