Bulgaristan’da yönetim programını nihai hale getirmek için görüşmeler sürüyor

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel, “Gelecek hafta Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) – Birleşik Demokratik Güçler (SDS) İttifakı ile Değişime Devam (PP) – Demokratik Bulgaristan (DB) İttifakı’ndan oluşan iki müzakere ekibi arasında bakanlarla birlikte yönetim programını nihai hale getirmek için görüşmeler yapılacak” diye açıkladı.

Gabriel, “İnsanlara bu hükümetin sadece uygulanabilir değil, aynı zamanda istikrarlı olduğunu göstermek için ilgili sonuçları elde etmek için kısa vadeli öncelikler ön plana çıkarılacaktır” diye vurguladı.

İkinci kademe kamu yöneticileri ile ilgili olarak Gabriel, her bakanın kendi bakan yardımcısını seçme hakkına sahip olduğuna dikkat çekti, ancak mümkün olan en geniş uzman profilinin, uzmanlıklarıyla kendini kanıtlamış kişilerin arandığına dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Asen Vasilev’in Milli Gelirler Ajansı Başkanı olarak Rumen Spetsov’u ve Gümrükler Ajansı Başkanı olarak da Pavel Tonev’i geri getirme kararı hakkında yorum yapmak istemedi. Gabriel’in ifadesine göre, geçici kabine döneminde vergi ve gelirlerin düşük toplanması söz konusu oldu.

Geçici hükümetin son günlerinde yol yapım şirketlerine 4 milyar leva dağıttığına ilişkin iddialarla ilgili olarak Gabriel, en az Başbakan’ın bu konuda spekülasyon yapacağını ve bu nedenle ne kadar ve tür fonların ne için harcandığına dair yanıtlara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Bloomberg: Türkiye, Kosova’da KFOR komutasını devralacak

Read Next

RIA Novosti: “Sırbistan Türkiye, Vucic de Erdoğan değil. Haini damgalama zamanı geldi”