Resneli Niyazi Bey Konağı’nda edebiyat buluşması

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ‘Nazım Hikmet’ Edebiyat Kolu, Kosova Türk Yazarlar Derneği, Üsküp’ün “Köprü” Kültür Sanat Eğitim Derneği, “Niyazi Bey” Kültür Sanat Eğitim Derneği ve Hacegân Derneği’nin ortaklaşa girişim ve organizasyonuyla Makedonya’nın Resne şehrinde edebiyat buluşması düzenlendi.

Canan Özer

Söz konusu etkinliğin ilk durağı Üsküp’te şair ve yazarlarımız Makedonya ve Balkan Türk Edebiyatının ulu çınarı Fahri Kaya’yla bir araya geldiler, sohbet edip hasbihal ettiler.

2

Devamında tarihi “Resneli Niyazi Bey” konağından düzenlenen edebiyat buluşmasında Mehmet Akif’in dizeleriyle Çanakkale şehitleri anıldı. Doğumunun 490. yılında Divan edebiyatının büyük ismi Bakî hayatı, eserleri ve şiirleriyle yanı sıra Faruk Nafiz Çamlıbel’in aziz hatırası birbirinden güzel eserlerle yâd edildi.

Şiir buluşmasında Kosova’nın ve Makedonya’nın ad yapmış şair ve yazarları yanı sıra Resneli genç kalemler ve öğrenciler de kendi şiirlerini okudular. İskender Muzbeg, Zeynel Beksaç, Dr. Taner Güçlütürk, Birsen Gota, Yunus Şimşek, Behiç Ali, Leyla Şerif Emin, Hüsrev Emin, Seyhan Yakupi, Mehmed Arif, Medadin Limani, Hakan Ali, Emel Hamza Şerif, Onur Süleyman, Elanur Şerif dizeleriyle Resne’de Türk şiirini yankılattılar. Ad yapmış Kosovalı ses ve saz sanatçısı Reyhan Kantarcı birbirinden güzel türküleriyle buluşmaya ayrı bir renk kattı.

3

“Niyazi Bey” Kültür Sanat Eğitim Derneği Başkanı Cemal Mehmed, 2000’li yıllardan sonra Üsküp’te kültür sanat hayatını hareketlendiren Köprü Derneği’ne ve Kosova’dan gelen dernek ile sanatçılara teşekkürlerini sunarken, Leyla Şerif Emin de yaptığı konuşmada, İstanbul’da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Onursal Başkanı İskender Muzbeg, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ‘Nazım Hikmet’ Edebiyat Kolu ve Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin, Makedonya’daki kardeş dernek ve kuruluşlarının ortaklaşa etkinlikleriyle Balkanlar çapında başlatmış oldukları edebiyat buluşmalarının tüm hızıyla devam ettiğini, bu etkinlikler sayesinde Balkanlarda Türk Edebiyatı geleneğini sürdürmeye ve canlı tutmaya çalıştıklarını, bunun yanı sıra genç kalemlerin yetişmesine önem gösterdiklerini vurguladı.

Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Zeynel Beksaç, Resne denince onu çocukluk hatıralarına götüren unutulmaz anılarını paylaşırken, Türkçeyi yaşatan bu diyarın güzide insanlarını selamladı.

“Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği ‘Nazım Hikmet’ Edebiyat Kolu Başkanı Dr. Taner Güçlütürk ise, bir asır önce misaki milli sınırlarının korunması için mücadele veren önemli bir şahsiyetin ismini taşıyan böyle tarihi bir mekânda Resneli genç kalemlerin özgün Türk edebiyatı geleneğini sürdürme gayreti içerisinde olduklarını görmenin mutluluk ve menuniyetini yaşadıklarını ifade etti, onların bu uğraşlarını takdir ederken, Türkçeyi yaşatma azimlerini ısrarla sürdürmelerini istedi.

Üsküp’ün “Köprü” Dergisi Baş ve sorumlu yazarı Leyla Şerif Emin, yıllar önce sınırlar ile bölünen ülkelerin kardeş edebiyatların buluşmasını sürdürmenin onurunu yaşadıklarını ifade ederken, Resne yanı sıra diğer beldelere de edebi etkinliklerini götüreceklerinin altını çizdi.

Resne’deki edebiyat buluşması çekilen hatıra fotoğrafları, hediye edilen kitap ve dergilerin takdimiyle sona erdi.

4

 

Read Previous

Son dakika: Dev derbi ertelendi!

Read Next

2016 sezonunun açılışı Nico Rosberg’den

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *