Recepi: “Makedonya İslam Birliği Yeni Camii’den Hiçbir Zaman Vazgeçmeyecek”

Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi, bugün yaptığı basın toplantısında Makedonya Cumhuriyeti yetkililerinin İslam kültürü, geleneği ve mirasına yönelik  sorumsuz davranışlarının ciddiyetini herhangi bir ikiyüzlülük sergilemeden bildirmek istediğini kaydetti.

Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi yaptığı açıklamada,“Ülkenin bağımsızlığının ilk günlerinden bu yana ortaya çıkan sözde vatanseverler kendi vatanseverliğini Makedonya İslam Birliği ve müslümanların sırtından inşa etmeye başladılar. Ve ne gariptir ki bunu hep Manastır’dan, daha doğrusu Anayasa’dan, Makedonya Milli Marşı’ndan ve Manastır ile Pirlepe’deki  Saat Kulelerine haçlar yerleştirerek başladılar” dedi.

İki hafta önce Manastır’daki Yeni Camii avlusunda “restorasyon” yazan inşaat bilgi tablosu dikildiğini vurgulayan Süleyman Recepi, “İnşaat bilgi tablosuna göre restorasyonu Kültür Bakanlığı daha doğrusu Hükümet yapmaktadır. Bununla, sözde Manastır Müzesi ve Ensitüsü, aslında Yeni Cami’ye son darbeyi vurmak istiyor. Restorasyon ve korumanın ne anlama geldiğini bilmeyen sözkonusu enstitü Manastır’daki tüm kültürel mirası yok etti. Manastır Müzesi ve Ensitüsü kendi binasının bile restorasyonunu yapamadı. Şimdi Kültürel Mirasın Korunması yasasına aykırı olarak Yeni Cami’nin “restorasyonuyla”, daha doğrusu devletin onayı ile camii yok edilmektedir,” şeklinde konuştu.

Bugün düzenlenen basın toplantısında Makedonya İslam Birliği’nin Yeni Camii’den hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini belirten Süleyman Recepi bir kez daha sorunun ciddiyetini dile getirdiğini vurguladı.

Recepi, “Eğer Devlet sorunun adil bir şekilde çözümü için iyi niyet göstermez ise  bu basın toplantısından sonra Makedonya İslam Birliği’nin, Caminin sahibine iade edilmesi ve bir sanat galerisi olarak değil  aslı olan ibadet yeri olması için tüm tedbirleri kullanmak zorunda kalacaklarını” söyledi.

Makedonya İslam Birliği Mahkeme sürecini hemen başlatarak bu süreci başatan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmanın yanı sıra başka önlemler de alacak.

Olayı Makedonya’daki tüm uluslararası faktörlere, Avrupa Komisyonu, AGİT, BM ve Büyükelçiliklere bildirdiğini belirten Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recepi, “Aslında her gün bizim üst düzey devlet görevlileri, politikacılar, siyasi analizciler, akademisyenler, ve aydınlardan islami terörizm, islam radikalizmi, aşırıcılığı  gibi sözleri duymaktayız. Ancak hiçbir zaman bu olgular neyden kaynaklandığı sorgulanmadı. Terörizmin ve radikalizmin ortaya çıkmasının tek ve en önemli başrol oyuncusu devlettir” şeklinde konuştu.

 

TİMEBALKAN

Read Previous

Çarşıdan Bir Kare

Read Next

DAEŞ’in Silahlarının Çoğu ABD ve Rus Yapımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *