DAEŞ’in Silahlarının Çoğu ABD ve Rus Yapımı

Uluslararası Af Örgütü, terör örgütü DAEŞ’in cephanesindeki silahların büyük bir kısmının, Irak ordusundan yağmalanan ABD, Rusya ve eski Sovyet devletleri menşeli silahlar olduğunu bildirdi.

Örgütün yayımladığı “Stok alımı: DAEŞ’in silahlanması” başlıklı raporda, “Irak’a silah akışına yönelik yıllardır devam eden zayıf düzen ve bölgedeki ihmalkar kontroller, kendisine İslam Devleti (DAEŞ) diyen silahlı gruba, Irak’ta büyük ölçüde savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlemesi için geniş çapta ölümcül cephane sağladı” ifadesi kullanıldı.

Af Örgütü’nün silah ve askeri mühimmat alanında bağımsız çalışmalarda bulunan “Silahlandırma Araştırma Hizmetleri (ARES)” ile ortak yürüttüğü çalışmasında, DAEŞ’in şu anda kullandığı silahların birçoğunun Irak ordusunun stoklarının yağmalanmasıyla elde edildiği belirtilerek, bunların İngiltere, Almanya ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu bazı AB ülkeleri ile Rusya, Çin ve ABD tarafından tasarlandığı ve üretildiği vurgulandı.

DAEŞ’in cephanesi, Irak’taki sorumsuz silah transferlerinin yansıması

Konuyla ilgili binlerce video ve fotoğrafa ilişkin analizlerin yer aldığı raporda, “DAEŞ, Haziran 2014’de Musul’un kontrolünü ele geçirmesiyle, beklenmedik şekilde Irak’ın askeri mühimmat stoklarından, ABD yapımı silahlar ve askeri araçlar da dahil olmak üzere uluslararası üretimli silahlar elde etti” denildi.

Raporda, DAEŞ’in kullandığı silah ve mühimmatın en az 25 farklı ülke menşeli olduğu, ancak bu cephanenin büyük bir kısmının, Irak ordusundan yağmalanan ABD, Rusya ve eski Sovyet devletleri menşeli silahlardan oluştuğunun belgelendiği kaydedildi.

Raporda, “DAEŞ’in cephanesinin çeşitliliği ve kapsamı, yıllardır Irak’a yapılan sorumsuz silah transferlerinin bir yansımasıdır” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

Read Previous

Recepi: “Makedonya İslam Birliği Yeni Camii’den Hiçbir Zaman Vazgeçmeyecek”

Read Next

Avrupa Komisyonu Başarılı Seçimler İstiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *