Ramadani: Bul karayı al parayı tarzı siyasi hamlelerle durumun iyileşmeyeceği çok aşikardır

Yeni bir tarih tespit edilerek ertelenen seçimler, Makedonya’daki siyasi krizin derinleşmesini önledi, ancak söz konusu erteleme, krizin hızlı bir şekilde çözüleceğine dair herhangi bir garanti vermiyor. Bunu Stevo Pendarovski de doğruladı. Kişisel twitter hesabından, “Üç siyasi parti Makedonya’yı tekrar rehin aldı” ifadelerine yer verdi.

Hüsamettin GİNA

Seçimler yaklaşık 40 gün için ertelendi. Gece yarısı parlamentoda yapılan oylamada, seçimlerin 5 Haziran’a ertelenmesini 83 milletvekili desteklerken 3 milletvekili buna karşı çıktı. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ise oylamaya katılmadı.

Meclisteki ertelemenin hemen ardından basın toplantısı düzenleyen VMRO DPMNE ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği başkanları, kendi açılarından adeta galibiyetlerini ilan ettiler. Girişimi başlatan iktidar ortağı Demokratik Bütünleşme Birliği ve girişimi destekleyen Arnavut Demokratik Partisi ise sessiz kalmayı tercih ettiler. Pırjino Anlaşması’nın hiçbir aşamasına katılmayan Türk siyasi partiler, dün akşamki süreçte de suskunluğunu bozmayarak büyük koalisyon ortaklarının  kararlarına saygı göstermeyi tercih ettiler.  Meclisin resmi sayfasından aldığımız bilgilere göre TDP milletvekili Kenan Hasip evet oyu kullanmış. THP milletvekili Enes İbrahim de ana muhalafetin kararına uyarak dün gece oy verme hakkını kullanmadı.

Hayatta her zaman kazananlar ve kaybedenler var . Değişmeyen kural; kaybedenlerin, hiçbir zaman kazananların kazanmasını istememesi. Kazananlar da kaybetsin diye ellerinden geleni yaparlar. Dün gece siyasi partilerin merkezlerinde hoşnutluk ve zafer hakim olduğuna göre, “Kaybedenler kim?” sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

ramadan

TİMEBALKAN’a yaptığı özel açıklamlarda siyasi analizci Ramadan Ramadani,Evet halk kaybetti, ancak halkın durumunun bundan önce de, bundan sonra da yakın gelecekte maalesef iyileşmesi görünmüyor. Bu siyasi krizin çözülmesinin sonunda, Makedonya’da yeni siyasetçilerin gelecek umudu var, bu şekildeki “bul karayı al parayı” tarzı siyasi hamlelerle durumun iyileşmeyeceği çok aşikardır” dedi.

Bunu son cumhurbaşkanı seçimlerinde anamuhalefet adayı olan Stevo Pendarovski de doğruladı. Ertelenmenin hemen ardından kişisel twitter hesabından, “Bu akşam 5 Haziran için dört siyasi parti arasında anlaşma sağlanamadı! Üç siyasi parti Makedonya’yı tekrar rehin aldı” ifadelerini kullandı.

Demokratik Bütünleşme Birliği beter bir şekilde düştü

Peki, size göre siyasi partiler açısından dün akşamın kazananı kim? sorusuna cevaben Ramadan Ramadani şunları bellirti:

Durum çok belli, kaybedenler hükümet ortakları. Çünkü onlar geçen dönemde devamlı olarak seçimlerin kesinlikle 24 Nisan’da yapılacağını tekrarlıyorlardı. Bence iktidarın ortağı olan Demokratik Bütünleşme Birliği (DBB) çok daha fazla kaybetti. Onlar Makedonya’daki siyasi krizi çözmek için girişim başlattı. Ancak başlattıkları girişimin puanlarını alamadılar. Puanları diğer iki Makedon siyasi partisi almak istedi”

Ramadan Ramadani, trafikten bir örnekle Demokratik Bütünleşme Birliği’nin kendi suçuyla bu duruma düşmediğini belirterek, “VMRO DPMNE çok ‘düştü’, DBB ise ondan daha ‘beter bir şekilde düştü’. Trafikte de bu böyle, şoför muavini her zaman daha fazla zarar görür” ifadelerini kullandı.

VMRO DPMNE: Tavizlerimiz halktan aldığımız güce dayanmaktadır

Meclisin en büyük grubu VMRO-DPMNE Genel Başkanı Nikola Gruevski, Makedonya’nın ilerlemesini istemeyenlere fırsat tanınmaması adına seçimin 5 Haziran’da yapılmasını kabul ettiklerini belirtti. “Devlet MSDB tarafından rehin tutulamaz. Biz ana muhalafete seçimlere çıkıp halkın yüzüne bakmaları için son şansı veriyoruz. Vatandaşlarda güven ve meşruiyet sadece seçimlere çıkmak ile kazanılır. VMRO DPMNE’nin çok fazla taviz yaptığını düşünenlere şunu söylemek istiyorum, bizim tavizlerimiz halktan aldığımız güce dayanmaktadır. Kimin daha güçlü kimin ise daha zayıf olduğu konuşmalarının cevabı 5 Haziran’da belli olacak” şeklinde konuştu.

Gruevski, ABD ve AB büyükelçileri ile seçim tarihinin bir daha değiştirilmemesi ve seçim konusunda yeni raporların yayınlanmaması konusunda uzlaştıklarını söyledi.

MSDB: “Artık hiçbir şey Gruevski’ye bağlı değildir”

Meclisteki oylamaya katılmayan Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev, erteleme kararının, seçimler için gerekli şartların oluşmadığı görüşünü kanıtladığını öne sürdü. Gece yarısı düzenlenen basın toplantısında alkışlarla kürsüye çıkan Zoran Zaev, “Bu Nikola Gruevski’nin bir başka yenilgisidir. Gruevski ve VMRO DPMNE, Makedonya’yı dramatik bir krize sokmak istediler. Gruevski adil ve demokratik seçimlerden korkuyor. Artık hiçbir şey Gruevski’ye bağlı değildir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Üsküp Büyükelçisi Jess Bailey ise siyasi partilerin ve ilgili kamu kurumlarının etkili ve hızlı bir şekilde çalışması durumunda 5 Haziran’da adil ve demokratik seçimlerin gerçekleşeceğine inandıklarını ifade etti.

Read Previous

Bizim Balkanımız

Read Next

NATO’dan kritik Türkiye açıklaması

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *