Kuzey Makedonya’nın güneydoğusunda bulunan Radoviş kentinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilen Türkiye – Kuzey Makedonya Dostluk Parkı açıldı.

TİMEBALKAN

Radoviş’teki Türkiye – Kuzey Makedonya Dostluk Parkı açılış törenine, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzolov, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ve davetliler katıldı.

Dostluk Parkı’nın açılışında konuşan Büyükelçi Sekizkök, “Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Onların yıllar sonra geriye dönüp baktıklarında, çocukluk dönemlerini arkadaşlarıyla birlikte mutlu bir şekilde yaşadıklarını hatırlamalarını arzu ederiz. Hiç şüphesiz bu çocuk parkı taşıdığı Türkiye – Kuzey Makedonya Dostluk Parkı ismiyle halklarımız arasındaki köklü kardeşlik ve dostluk bağlarını daima hatırlanmasına da vesile olacaktır. Ecdadımızın asırlarca yaşadığı bu topraklara hizmet etmenin haklı mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum.” şeklinde konuştu.

Açılış programında konuşma yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Söğüt, “Radoviş yıllar evvel TİKA’nın büyük önem arz ettiği bir bölge olmuş ve arıcılığı geliştirme projesine özellikle anısına ismini veridiğimiz Toşko Kukutanov’un büyük katkıları olmuştur. Kendisine aynı zamanda bölgenin ileri gelenlerinden ve Türkiye – Kuzey Makedonya dostluğuna, ilişkisine çok büyük katkı sağlayan isimlerden birisi. Türkiye – Kuzey Makedonya Dostluk Parkı, hem çocuklarımızın hem de halkımızın istifade etmesine sunmuş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde konuşan Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov, “Benim 4 yıllık Radoviş Belediyesi Başkanlık dönemimde Radoviş’teki Türklerin yaşadığı bölgelerde ortak çalışamalar düzenlendi. TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt’e ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök’e teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Belediye ile işbirliğinde yapımı gerçekleştirilen çocuk parkı ve park yerlerinden oluşan iki bölümlük kompleks yapı yaklaşık 2000 metrekarelik alandan tasarlanmış olup, bünyesinde ortak kullanım alanları için gerekli bankolar, çöp kovaları, çoçukların oyun alanlarında kauçuk zemin, kilitli taştan tasarlanan yürüme yolları, fiskıye, aydınlatma direkleri çevre duvar, yeşil alanlar ve peysaj çalışmaları ile sulama sisteminden oluşmakta.

Önceki Haber

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Inzko: Savaş suçlularının yüceltilmesi kabul edilemez

Sonraki Haber

Srebrenitsa’daki soykırımda ölüm yolunda hayatta kalmayı başaran Enver Secic yaşadıklarını anlattı