Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, ülkenin doğusundaki Foça şehrini ziyareti sırasında gördüğü savaş suçlularını yücelten duvar resimlerinin kendisini şoke ettiğini söyledi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Inzko, Sırp savaş ve soykırım suçlusu Ratko Mladiç hakkındaki nihai mahkeme kararının açıklandığı dönemde Bosna Hersek’in bazı şehirlerinde onun anısına duvar resimleri yapıldığını belirterek, bir haber sitesinde Foça’da 25 metrelik bir Mladiç resmi yapıldığını okuduğunda buna inanamadığını kaydetti.

Bunun üzerine Bosna Hersek’te duvar resimlerinin bulunduğu tüm yerleri bizzat ziyaret etmeye karar verdiğini söyleyen Inzko, “Kalinovik, Nevesinye, Gradişka, Gatsko ve son olarak Foça da dahil. Nihai kararın açıklanmasından sonra, provokatif duvar resimlerinin kaldırılması talebiyle belediye başkanlarına bir mektup göndermeyi düşündüm.” dedi.

Inzko, yakın zamanda Foça’ya gittiğini anımsatarak, “Mladiç’e adanan duvar resminin nasıl göründüğüne baktıktan sonra genç belediye başkanıyla konuşmak istedim. Ancak büyük savaş suçlularını betimleyen büyük duvar resimleriyle dolu bu küçük kasabada hissettiğim şok, ıstırap ve kuşku ardından, Foça, Kalinovik, Nevesinye gibi yerlerde belediye başkanının sağduyusu için yalvarıp çağrı yapmak yerine medeni dünyanın her yerine bir SOS göndermenin gerekli olduğunu anladım.” ifadelerini kullandı.

Sürekli savaş geçmişiyle başa çıkmak için uzlaşmaya yol açması gereken bir kamuoyu tartışması açmaya çalıştığını, ancak bunun ne yazık ki boşuna olduğunu belirten Inzko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzlaşma, AB’nin Bosna Hersek’in adaylığı hakkındaki olumlu görüşü için gereken 14 öncelik arasında yer alıyor. Bu şartın sağlandığını söyleyebilir miyiz? Bugünkü durum o kadar utanç verici ki savaş suçlularının duvar resimleriyle Bosna’daki kasabaların turistik bir haritasını çıkarabiliriz. Foça kesinlikle şampiyonlar arasında. RS’de hüküm giymiş savaş suçlularının yanı sıra adaletten kaçmayı başaranların adlarını taşıyan çok sayıda irili ufaklı sokaklar ve meydanlar var. Srebrenitsa soykırımı kurbanları için bu hafta dünyanın her yerinde anma törenleri düzenleniyor. Aynı zamanda Bosna Hersek’te, daha doğrusu RS’de, Srebrenitsa mağdurlarını tüm dünya saygı ve hürmetle anarken o suçların mimarlarının ve hüküm giymiş savaş suçlularının yüceltilmesine, Srebrenitsa soykırımının inkarına tanık oluyoruz.”

“Srebrenitsa kurbanları dünyanın her yerinde anılsa da cellatları Bosna Hersek’te yüceltilebilir mi?” diye soran Inzko, “2 metrelik kafasıyla her normal insanın damarlarındaki kanı donduran cellat. Yüksek Temsilci de dahil. Bu şartlar altında kim o şehre dönecek? Bu nedenle uluslararası toplum mümkün olan en kısa sürede atılabilecek diğer adımları değerlendirmelidir. Savaş suçlularının yüceltilmesi, medeni dünyada kabul edilemez.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 185 milyonu geçti

Sonraki Haber

Radoviş’te Türkiye – Kuzey Makedonya Dostluk Parkı açıldı