Radev: Krizlerin derinleşmemesi için siyasi güçler arasında fikir birliği sağlanmalıdır

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) meclis grubu temsilcileriyle yapılan istişareler sırasında “Karmaşık iç siyasi ve jeopolitik durumda, siyasi güçlerin, Bulgaristan toplumunun karşı karşıya olduğu krizlerin ve sonuçlarının derinleşmesinin nasıl önlenebileceği konusunda fikir birliğine varılması için bir diyalog yürütmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, mevcut parlamento içinde yeni bir hükümet kurmak için üçüncü keşif görevini devretmeden önce 47. Ulusal Meclis’teki siyasi güçlerle görüşmeler yapıyor. Başkan Yardımcısı İliana Yotova da onlara katıldı.

Görüşmede, devlet başkanı önemli sorunun, ülkenin mevcut derin kriz durumunda erken seçime gitmeyi ve çalışan bir parlamentoya sahip olmayı göze alıp alamayacağı olduğuna dikkat çekti. Rumen Radev’e göre, düzenli bir hükümet ve çalışan bir Ulusal Meclis olmadan ülke için stratejik çözümler bulmak zor olurdu. Cumhurbaşkanı, DPS temsilcilerine, halkın karşı karşıya olduğu sorunların daha da kötüleşmesini önlemek amacıyla, fikir birliği ve diyaloğu sağlamak için partinin önerisinin ne olduğunu sordu.

Toplantının başında, HÖH Meclis Grubu Başkanı Mustafa Karadayı, partinin erken seçimin gerekliliği konusundaki tutumunu doğruladı. Karadayı, “Erken seçime kadar yapılması gerekenler çok önemli ve üzerimize düşen sorumluluğu taşıyoruz” dedi.

Aynı zamanda HÖH’ün kriz durumlarında her zaman “kendi belirleyici, sorumlu rolünü” oynamış olduğunu anımsatırken: “Biz sorumluluklarımızdan kaçmayacağız, bunları daima taşıyacağız”  şeklinde konuştu.

HÖH Lideri Mustafa Karadayı tarafından devlet başkanıyla yapılan istişarelerin ardından gazetecilere verdiği demeçte “İstişareler çok yapıcıydı, çok memnunuz. Umarız yapılandırmacılığımızla Başkan Rumen Radev’in kararını vermesine gerçekten katkıda bulunmuş ve faydalı olmuşuzdur” dedi.

HÖH ile Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in erken seçimlerin ne zaman yapılması gerektiği ve onlardan önce yapılması gerekenler konusunda görüş birliğine varıp varmadıkları sorusuna Mustafa Karadayi, zaman gösterecek yanıtını verdi.

Karadayı, “Siyasi mantık, er ya da geç erken seçim olacağını söylüyor. Ama henüz onlara ulaşılacak yolu ve şekli göreceğiz” dedi.  Bu kriz zamanlarında her bir tarafın üzerine düşen sorumluluğu taşıması gerektiğini vurguladı. HÖH Lideri “Sorumluluk payımızı taşıyoruz” dedi.

Karadayı, Şu anda siyasi konjonktür, Bulgaristan’ın Ulusal Meclis’te değerli, homojen, kategorik bir Avrupa-Atlantik çoğunluğuna ve ülkenin böyle bir hükümete sahip olduğunu dikte ediyor” diye altını çizdi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

15 Temmuz’un 6. yıl dönümünde saat 00.13’te tüm camilerden sela okundu

Read Next

Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic, Sırp Ortodoks Kilisesine sert çıktı