Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic, Sırp Ortodoks Kilisesine sert çıktı

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Sırp Ortodoks Kilisesinin Karadağ Başpiskoposluğuna sert tepki gösterdi.

Sırp Ortodoks Kilisesinin kendisine yönelik eleştirilerine cevap veren Djukanovic, “Cumhurbaşkanının, özellikle başında bulunduğu devletin milli, kültürel ve dini kimliğini inkar etmeye çalışan herkes hakkında konuşması sadece hakkı değil, bu onun zorunluluğu. Karadağ’ın Sumadija (Sırbistan’da bir bölge) ile aynı olduğunu iddia edenlerin; Karadağlıların komünistlerin gayrimeşru çocukları olduğunu söyleyenlerin; Karadağ’da, Sırpların Pavelic’in NDH’sinde (Nazilerle iş birliği yapan Hırvat devleti) olduğundan daha kötü yaşadığını söyleyenlerin ve Karadağ’daki Sırp Kilisesinin bugünlerde Osmanlı döneminde yaşadıklarından çok daha zor şeyler yaşadığını açıklayanların aleyhine konuşmak cumhurbaşkanı için bir zorunluluktur” dedi.

Djukanovic, “Devlet kurumlarını kötüye kullanarak, sözde Tanrı’nın iradesini yerine getirdiği toplumun en kutsal değerlerini vahşice yok eden Sırp Kilisesi’nin şiddet içeren uygulamalarına karşı sesini yükseltmek cumhurbaşkanının görevidir.

Cumhurbaşkanı sadece konuşmamalı, aynı zamanda Karadağ tarihini çalmaya çalışanlara karşı özveriyle çalışmalı.

Ve hepsinden önemlisi, cumhurbaşkanı, Karadağ gibi özgürlükçü toplumda, Hıristiyan ve Doğu Ortodoks kiliselerinin onurlu geleneklerine, saygıdeğer Cetinje Piskoposluğunun-Karadağ Otrtodoks Kilisesi’nin uzun ve gururlu devlet kurma tarihine, onurlu vatanseverlerin tarihine, Karadağlı rahipler ve ailelerine sahip olan bir ülkede, yani böyle bir Karadağ’da masum kadın ve çocukların canlarını alan Maca Vukojicic ve Slobodan Siljko gibi canileri aziz ilan edenlere karşı konuşmalı.

O zavallı insanları milliyetçi bir hırsla eski yurdun çeşitli yerlerinden asırlık ocaklarından kovduktan sonra ve Karadağ’daki Sırp Kilisesi’nin mantosu altında hak edilmemiş sığınağı bulduktan sonra bunu sessizce izleyip, o aynı zehirle şimdi Karadağ’ın alçak gönüllü halkını zehirlemelerine izin mi verelim?

Asla. Aksine, çok yüksek sesle: hem kelimelerle hem de resimlerle yanıt vereceğiz, böylece kimin doğru söylediği ve kimin açıkça yalan söylediği herkes tarafından anlaşılsın. Ve böylece, bir Sırp eyaletinde değil, bin yıllık devlet geçmişine sahip sivil ve Avrupa Karadağ’ında olduklarını anlayana kadar devam edeceğiz.“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Radev: Krizlerin derinleşmemesi için siyasi güçler arasında fikir birliği sağlanmalıdır

Read Next

Yunanistan’a kaçmayı deneyen FETÖ’cü 3 bin kişi sınırda yakalandı