“Putin’in beyni” Aleksandar Dugin, Sırp lider Dodik’i övdü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerden Rus filozof ve analist Aleksandar Dugin, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in kahramanca hareket ettiğini ileri sürdü.

Dodik’in Bosna Hersek’te yaptıklarına büyük değer atfettiklerini vurgulayan Dugin, “Böylesine kritik bir durumda Rusya’ya yaptırım ilan edilmemesinin önlenmesine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bu kahramanca bir eylem” diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in yaptıklarını ve bu ülkenin Batı’ya karşı bazı mesuliyetleri olduğunu anladığını vurgulayan Dugin, Sırbistan’a ilişkin siyasi bir bakış benimseyemeceğini zira Sırbistan’a aşık olduğunu söyledi.

Dugin, “Sırbistan’ın Rus jeopolitik gündemine dönüşü ve Slavlığın canlandırılması da gerçekleşecek. Balkanlar’ın tamamına ilişkin hedeflerimizi formülize ettiğimizde göreceksiniz. Başladığımız şeyi bitirmemiz gerek” diye konuştu.

Dugin’in Kırım’ın Rusya’ya ilhak edilmesine karar verilmesi konusunda büyük rol üstlendiğine inanılıyor. Dugin, birçok Batılı uzman tarafından “Putin’in beyni” olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosovalı 81 STK, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a mektup gönderdi

Read Next

Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya saldırganlığa önleyici bir tepki verdi