Kosova’daki 81 sivil toplum kuruluşu (STK) bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, Kosova’ya yönelik vize muafiyeti  süreciyle ilgili bir mektup gönderdi.

Konuya ilşikin olarak yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Komisyonu’nun Kosova vatandaşlarına  vize muafiyeti verilmesi önerisini onaylaması gereken AB’nin en yüksek kurumu olan  Avrupa Birliği Konseyi’nde,  Kosova’ya yönelik vize muafiyeti sürecinin durdurulduğuna dikkat çekildi.

Haziran ayında Schengen Bölgesi’nde yapılacak Batı Balkanlar Konferansı arifesinde sivil toplum kuruluşları, Kosova’nın, Avrupa’da SCHengen bölgesinde serbest dolaşıma izin verilşmeyen tek ülke olduğunu hatırlatttı.

Frannsa Başkanı Emanuel Macron’a gönderilen mektuptai, Batı Balkanlar Konferansı öncesinde, Fransa liderinden,  Kosova vatandaşlarının serbest dolaşımını gündeme getirmesini ve onaylamasını istedi.

Vize muafiyeti diyalogunun 10’uncu yılına girdiği belirtilen mektupta, tüm Batı Balkan ülkelerine verilen  vize muafiyeti  sürecine kıyasla  daha uzun süren Kosova’da  vize muafiyeti konusunda  en çok sıkıntı çeken vatandaşlara serbest dolaşım sağlanması için Fransa Cumhurbaşkanına çağrı yapıldı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Bosnalı müzisyen Goran Bregoviç İstanbul’da konser verdi

Sonraki Haber

“Putin’in beyni” Aleksandar Dugin, Sırp lider Dodik’i övdü