Prizren’de tarihi gün, Erdoğan canlı bağlantıyla cami açtı

Osmanlı eserleriyle Balkanların önde gelen tarihi şehirlerden Prizren’e, bugün bir tarihi eser daha kazandırıldı. Tarihi günlerden birini yaşayan Prizren’de T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restore edilen 1832 yılın ait Osmanlı eseri Emin Paşa Camii’nin açılışı törenle yapıldı.

cam7

Türk ve Kosova bayraklarıyla süslenmiş tören alanında toplanan yüzlerce kişi hem coşku hem de geçen gün Anakara’da yaşana terör saldırısı nedeniyle masum vatandaşların hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle hüzün yaşandı.

Terör saldırısında hayatlarını kaybedenlerin anısına saygı duruşu ile başlayan törende konuşan TİKA Koordinatörü Eyup Yavuz Ümütlü, Kosova İslam Birrliği Başkanı Müftü Naim Ternava, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç,Kosova Devlet Bakanı Rasim Demiri, Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da terörü lanetleyerek, Türkiye Cumhuriyeti ve halkına taziyelerini ifade ettiler. Resmi açılış öncesinde yapılan bu konuşmalarda restore edilen caminin, Kosova ile Türkiye arasındaki kardeşlik ve dostluğun bir nişanesi olarak vatandaşlara hizmet vereceğini vurguladılar.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam eden törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayınla katıldı. “Ayrı Coğrafyalarda, Aynı İmza” sloganı altında düzenlenen TİKA’nın toplu açılış töreni nedeniyle hem Ankara hem de Prizren’de yapılan canlı yayınla gerçekleştirilen açılış töreninde Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Kosova halkının sıcak selamlarını ileterek, törende yer alan Bakanları tanıttı.

cami9

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı bağlantıda, Bakanları, müftü Ternava’yı, öğretmenleri , öğrencileri ve tüm Kosovalıları selamladı. Gerçekten bu muhteşem camimiz tarihin bugüne ve yarınlara nakledildiği bir eser olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emin Paşa Camii’nin özellikle tüm kardeşlerimize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum” ifadesini kullandı. Kosova Hükümeti Bakanları ve katılımcılar ve kendi adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selamlarını ileten Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da Emin Paşa Camii’nin Prizren’in incilerinden biri olduğunu belirtti. Güzel bir restorasyon yapıldığını, dolayısiyle TİKA’ya teşekkürlerini belirten Bakan Yağcılar, “Size tekrar başsağlığı diliyoruz. Türkiye’nin yanındayız, dayanışma içindeyiz, terörü lanetliyoruz ve biz her zaman Türkiye’nin güçlü olduğunu gördük, gülü olmasını Allah’tan niyaz ve dua ediyoruz ve böyle de olacağına inanıyoruz “şeklinde konuştu. Kosova Müftüsü Naim Ternava’nın duaları eşliğinde açılışı yapılan caminin daha sonra içi gezildi. Katılımcılara camı hakkında bilgi verildi.

Restorasyonu yapılan caminin açılış törenine, Bakanlar yanı sıra milletvekilleri Müfera Şinik ve Fikrim Damka, Koosva’da Nato bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı , Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Selen Evcim, Yunus Emre Priştine Türk Kültür Merkrezi Müdürü Bülent Uçpunar, cami imamları ve Kosova ile Türkiye kurum ile kuruluş temsilcileri hazır bulundu.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

“Makedon ve Türk Deyim ve Atasözlerinde Benzerlikler” Paneli düzenlenecek

Read Next

24 Vesti TV’si anchormani Edin Haydarpaşiç: “Türkiye’nin nüfusu Türkiye’yi sevenler kadardır”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *