Kosova’nın başkenti Priştine’deki Merkez Camii’nin inşasını protesto eden eylemcilere, ülke liderleri ve siyasilerden de tepki geldi.

Priştine’deki Merkez Camii’nin inşası için düzenlenen protestoya tepki gösteren Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, katedralin inşa edilmesinden olduğu kadar caminin inşa edilmesinden de büyük bir gurur duyduğunu söyledi. Kosova’nın dini hoşgörü örneği olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Thaçi, “hiç kimsenin hakarete uğradığını, göz ardı edildiğini veya imtiyazlı olduğunu hissetmesi için bir neden yok. Protestolar ve hoşnutsuzluk ifadeleri toplumumuzdaki demokratik değerlerdir, ancak asla dinler arası ve etnik gruplar arası nefreti kışkırtmaya hizmet etmemelidirler” dedi.

Kosova Demokratik Birliği (LDK) Başkanı İsa Mustafa da Merkez Camii yapımına karşı Priştine’de düzenlenen protestoya tepki gösterdi. Facebook sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Mustafa, protestoların demokratik toplumların bir parçası olduğunu belirtirken, cami, katedral ya da kilise inşasının hiç kimse için bir engel teşkil etmemesi gerektiğini söyledi.

Cami karşıtı protestoya bir tepki de AKR Genel Başkanı Behgjet Pacolli’den geldi.

Pacolli, Priştine Merkez Caminin inşa edilmesinden yana olduğunu belirtti. Cami inşası konusunda kimsenin endişelenmesine bir sebep olmadığını ifade eden Pacolli, Kosova’nın her zaman Türkiye ve diğer bağışçılara minnettar olduğunu da sözlerine ekledi.

Kosovaport

Önceki Haber

Üsküp’ün yeni lezzet kapısı “Bi’ döner” görkemli törenle açıldı

Sonraki Haber

Son 24 saatte 137 yeni vaka, 10 ölü