Priştine’de Türkiye Maarif Vakfı’nın iftar programına geniş katılım

Kosova’da eğitime yeni bir kalite kazandıran Uluslararası Kosova Maarif Okulları’nı içinde barından Türkiye Maarif Vakfı, çok sayıda davetlinin katıldığı iftar programı düzenlendi.

Kosova Uluslararası Kosova Maarif Okullarının Priştine’deki binasında  Genel Müdür Mehmet Nedim Aslan’ın ev sahipliğinde verilen iftar programına, Kosova  Savunma Bakanı Ejup Maqedonci, Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Büyükelçilik müşavirleri,  AAK Başkan yardımcısı Besnik Tahiri, Kosova Meclisi milletvekilleri, TMV Yönerim Kurulu üyesi  Ahmet Türkben, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Sabri Gökhan Karamürsel, TİKA Kosova Koordinatörü  Fulya Aslan, Yunus Emre Enstitüsü Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz, Kosova- Türkiye Ticaret Odası, Prizren Esnaf Derneği ve Kosova’nın diğer kurum ve kuruluşları ile Türkiye’nin Kosova’daki kurum ile kuruluş temsilcileri  ile diğer davetliler katıldı.

İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan  Uluslararası Kosova Maarif Okulları Genel Müdürü Mehmet Nedim Aslan, bu iftar programında beraber olmaktan duydukları  mutluluğu dile getirerek, Türkiye Maarif Vakfı’nın bilimi önceleyen sorumlulukla 52 ülkede 465 eğitim kurumuyla faaliyet gösterdiğini belirtti. Priştine ve Prizren’de olmak üzere iki ayrı şubede Maarif okullarının tam kapasiteyle çalıştığını hatırlatan Aslan, Maarif okullarının, Kosova’nın en başarılı okulları arasında yer aldığını söyledi. Aslan, geçen yıl ve dada önceki yıllarda uluslararası bilimsel yarışmalarda Kosova’yı temsil eden Maarif okullarının, bu yarışmalardan birincilikler kazandığını anımsattı.

TMV Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Türkben de iftar sevincini hep birlikte paylaşmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı yaptığı konuşmada, Maarif okullarının, Türkiye ile Kosova arasında derin ve köklü kültürel bağları geleceğe taşıyacağına inandığını kaydetti.

KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Maarif Okullarının Kosova’da eğitimdeki kaliteyi artırarak, geleceğimiz olan çocuklarımıza en iyi şekilde eğitim verdiğini hatırlatarak, “Kosova ile Türkiye arasında eğitimde yapılan işbirliğin, diğer alanlarda yapılan işbirlikleri arasında en iyisidir. Çünkü geleceğimizin sağlam temeller üzerine kurulması, Kosova’nın  geleceğininin sağlam temeller üzerinde kurulması demektir” dedi.

Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci de davetlilere yaptığı konuşmada, işbirliği ve dayanışma  söz konusu olduğunda, tarihten gelen köklü ilişkilere sahip  Kosova ile Türkiye arasında birçok alanda başarıyla gelişen işbirliğin savunma alanında da kendini gösterdiğine işaret ederek, “ güvenlik alanındaki gelişmelere bakıldığında bu işbirliğin önemi daha da artmaktadır. İki hükümet işbirliğinin  sadece savunma alanında değil tüm alanlarda daha da derinleşmesi konusunda kararlıdır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından iftar program dualarla son buldu.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğü iftar programı düzenledi

Read Next

Yaklaşık 4 bin vatandaş Seçmen Listesini inceledi, süre 18 Mart’ta doluyor