Priştine’de “Sayım Sohbetleri” düzenlendi

Kosova Türk Gazeteciler Derneği (KTGD), 5 Nisan tarihinde başlayacak olan  nüfus sayımı süreci ile ilgili bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde Sayım Koordinasyon Platformu ile eşgüdüm içinde “Nüfus Sayımı Sohbetleri” programını düzenledi.

Yaklaşan nüfus sayımı sürecinin  bütün ayrıntılarına inerek, her yönüyle, bütün olasılıklar göz önünde bulundurularak, en hassas konuların eksiksizce enine boyuna ele alındığı “Sayım Sohbetleri” programı samimi bir ortam içinde Priştine halkının katılımıyla gerçekleşti.

Çay, kahve ve tatlılar eşliğinde “Gerçek” Kültür, Sanat ve Spor Derneği’nde, Sayım Koordinasyon Platformu Başkanı Barış Goriça’nın katılımıyla gerçekleştirilen programda, KTGD Başkanı ve Yönetim kurulu üyelerinin söz aldığı sohbet programında, Kosova Sayım Komisyonu üyeleri Erim Berişa ve Filiz Hacikurteş de hazır bulundu.

KTGD Başkanı Ercan Kasap’ın açış konuşmasının ardından söz alan KTGD Yönetim Kurulu üyeleri, özetle nüfus sayımının Kosova’da Türk toplumu için arz ettiği önemi tüm yönleriyle anlatıp, Türk olarak ulusal mensubiyetin beyan edilmesinin altını çizerek, Türklüğün devamlılığı adına nüfus sayımının kritik bir süreç olduğuna vurgu yaptı.

Sayım Komisyonu üyeleri Erim Berişa ile Filiz Hacıkurteş, nüfus sayımının teknik boyutlarını, katılımcılara etraflıca anlattı. Türk ailelerin, rakatlıkla Türkçe formlara Türk sayım memurları tarafından yapılmasını talep edebilecekleri, ulusal mensubiyetini beyan ederken bunu tabletten görmesini isteyebileceği, ulusal mensubiyet beyanının Arnavut sayım memurları tarafından değiştirilmemesi için 3 aşamalı denetim mekanizmalarının tasarşandığını belirttiler.

Sayım Sohbetleri Programı’nın en büyük bir bölümü soru- cevap şeklinde geçerken, halkı bu süreç ile ilgili endişelendiren hassas konular üzerinde duruldu. Sözgelimi Priştine’de sadece 3 Türk sayım memurunun aktif, 2 Türk sayım memurunun da yedek kontenjandan görev almasının yetersiz olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Kosova Ovası (Fushë Kosova) Belediyesi’nde yaşayan Türk aileler  için Türk sayımcılarının öngörülmemesinin de bir eksiklik olduğu belirtildi.

Samimi bir ortam içinde yapılan soru-cevapların birbirini kovalıdığı programda, kasıtlı yapılabilecek olumsuzlukların engellenmesi için tedbir alınması, Türk sayısını düşürebilecek olası ard niyetli yaklaşımlara engel olunması yönünde  alınması gereken tedbirler hususunda  hassasiyet gösterilmesi gibi konulara ağırlık verildi.

Özellikle, Türk ailelerin sayım ile ilgili şikayetlerin,  Sayım Koordinasyon Platformuna bildirmesi tavsiyesi de yapıldı.

Yaklaşık iki saat süren “Sayım Sohbetleri” Programı’nın ilerideki günlerde ikincisinin yapılmasına ihtiyaç duyulduğu değerlendirildi.

Kosovaport

Read Previous

Kırcaali’den öğrenciler Edirne Trakya Üniversitesi’nin sunduğu fırsatlarla tanıştı

Read Next

“Bulgaristan’ın NATO’daki 20 yıllık tarihi” sergisi