Kırcaali’den öğrenciler Edirne Trakya Üniversitesi’nin sunduğu fırsatlarla tanıştı

Kırcaali’deki okullardan lise öğrencileri dün (27.03.2024) Edirne Trakya Üniversitesi’nin sunduğu imkanlarla tanıştılar.

Kültür Evi salonunda üniversite yönetimi, rektör Prof. Erhan Tabakoğlu, rektör yardımcısı Prof. Dr. Osman Hatipoğlu ve Yabancı Öğrenciler Bölümü Müdürü Rıfat Gürgendereli, kurumun hangi bölümleri sunduğunu ve öğrencilerin hangi koşullarda eğitim aldıklarını tanıttılar.

Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün ve Bölge Valisi Nikola Çanev katılımcıları selamladılar.

 “Geleceğin umudu sizlersiniz.” Belediye Başkanı Erol Mümün bu sözlerle salondaki öğrencilere seslendi.

Başkan Mümün, “Hayat yolculuğunda insan şüphesiz birçok önemli aşamadan geçer ve bunlardan ilki tam da yüksek öğrenim yoluna girdiğinde gerçekleşir. Bu nedenle, kendinizi gerçekleştirmenizi ve kariyer gelişiminizi sağlayacak doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük üniversitelerinden birinin sunduğu fırsatlarla tanışmanın hepiniz için faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

 Kırcaali Belediye Başkanı, Trakya Üniversitesi’nde özellikle tıp alanında birçok uzmanlık alanı bulunduğunu ve bu tür uzmanlara ne kadar ihtiyaç olduğunu hepimizin bildiğini söyledi.

Bölge Valisi Nikola Çanev, “Komşuluk ve ortak yaşam bizim için son derece önemlidir. Kırcaali’de farklı etnik kökenlerden ve dinlerden insanların yaşadığını, yüzlerce yıldır birlikte yaşadığımızı biliyoruz.  Edirne Trakya Üniversitesi’nin Kırcaali’ye farklı uzmanlık alanlarından daha da hazırlıklı öğrencilerin gelmesini sağlayabileceğine inanıyorum,” dedi.

Üniversitenin tanıtımına çok sayıda öğrenci, Kırcaali’deki okul müdürleri, Kırcaali Bölge Eğitim Müdürü Angelina Kostova, Çernooçene Belediye Başkanı Aycan Ahmed katıldı.

Öğleden önce Kırcaali Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Edirne Trakya Üniversitesi arasında İşbirliği Anlaşması imzalandı. İmzalar Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün ve Edirne Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Erkan Tabakoğlu tarafından atıldı.

Anlaşma, Taraflar arasında eğitim, sağlık ve teknoloji alanlarında değişim ve işbirliğinin uygulanması; sosyal ve kamusal yaşamın çeşitli alanlarında yararlı deneyim, araştırma ve iyi uygulamaların paylaşımı için yoğun temaslar şeklinde işbirliğinin uygulanması; eğitim, öğretim, sağlık ve teknolojinin geliştirilmesinde bilgi, yönetimsel ve mesleki deneyim alışverişi; eğitim, sağlık ve teknoloji alanında bilgi, yönetimsel ve mesleki deneyim alışverişi konularında sonuç elde etmek için çabalarını birleştirerek, karşılıklı çıkarların rehberliğinde taraflar arasında işbirliğini amaçlamaktadır.

Trakya Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski ve prestijli üniversitelerinden biridir. Şu anda 42.000 öğrenci eğitim görmektedir. Bunların 5060’ı yurt dışından gelmektedir. Üniversite bünyesinde 14 fakülte, yüksek lisans programları için 10 fakülte bulunmaktadır. Çok iyi bir eğitim sunulmaktadır. Ayrıca Trakya Üniversitesi, 92 üniversitenin üye olduğu Balkan Üniversiteler Birliği’nin temellerini atmıştır. Bulgaristan’dan 19 üniversite bu kuruluşa üyedir.

Kırcaalihaber

Read Previous

İsrail ordusunun Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskında yaklaşık 200 Filistinli hayatını kaybetti

Read Next

Priştine’de “Sayım Sohbetleri” düzenlendi