Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı olan PISA tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Bulgar öğrencileri yabancı kültürlere en tahammülsüz olan öğrenciler arasında yer alıyor.

Bulgar çocuklarının yabancı dil bildiği, ancak göçmenlere karşı dünyadaki en hoşgörüsüz çocuklar arasında yer aldığı ortaya çıktı.

Psikolog Aleksey Pamporov, Bulgaria ON AIR televizyon kanalına verdiği röportajda, “Bu yabancı diller öyle öğretilir ki, onu öğrenirsiniz ve bir işte çalışmak için yurt dışına çıkarsınız. O dili diğer kişilerin kültürünü anlamak için öğrenmezsiniz. Bir şekilde diğerinin dünyasını anlamak, ne kadar değerli olduğunu anlamak için öğrenmezsiniz” diye izah etti.

Pamporov, “Uzmanlar, sorunun hem eğitimden hem de toplumun kendisinden kaynaklandığını söylüyor. Çok zeki çocuklardan oluşan küçük bir elit grup yetiştiriyoruz ve geri kalan çocukların canı cehenneme diyoruz” diye kaydetti.

Psikoloğun ifadesine göre, PISA araştırmasının sonuçları, çocukların % 75’inin önyargılı olup, yabancıları sevmediğini gösteriyor. Pamporov, araştırmanın, ulus olarak kapalı bir ortamda yaşadığımızı gösterdiğini ifade etti.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Kosova Başbakanı Hoti, İtalyan mevkidaşı Conte ile görüştü

Sonraki Haber

Yunanistan’da Osmanlı kültürel eser ve vakıfları eritme politikası