Pırjino Anlaşması “Solunum Cihazı”nda

Dün akşam medya reformu müzakerelerinin başarısız bir şekilde sonuçlanmasından sonra siyasi partiler şaşkın. İleride nasıl adım atacakları konusunda herhangi bir somut açıklama yapamıyorlar. Pırjino Anlaşması ise tam anlamda bir “solunum cihazı”nda bulunuyor. 

Sadece Netpres haber portalının medya müzakerelerinin bugün devam edeceği haberini geçerek belki de sürecin ölmediğini, umutların devam ettiğini gösteriyor.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ise sözkonusu haberin spekülasyon olduğunu ve bugün neler yaşanacağı konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyorlar.

VMRO DPMNE’nin tutumu ise kesin. Belçika’lı arabulucu Van Heute’nin önerdiği medya yasası Makedonya şartlarına uymuyor, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ise Medya Ajnsı üyeleri konusunda taviz vermiyor.

İktidar partisi ise medya yasasının seçimleri etkileyemeceğini kaydediyor.

VMRO DPMNE iletişim müdür İvo Kotevski, “Meta” ajansına yaptığı açıklamada, “Seçimlerin 24 Nisan’ya yapılacağı  yasa ile belli. Yasanın yürürlüğe girmesinden bir kaç gün önce nelerin değişebileceğini bilemiyorum” dedi.

Demokrasi Uzlaşma ve Sağduyu Gerektiriyor

Belçika’lı arabulucu Van Heute ise twitterdaki mesajlarına devam etti.

Resmi hesabında paylaştığı son mesajında, “Demokrasi uzlaşma, mantıklı insanlar, sağduyu, işin üstesinden gelebilen yetenekli siyasiler gerektiriyor. Halka hizmet etmek gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Kosova Meclisi’nde Bilindik Sahneler

Read Next

Erdoğan: Kirby Muhatabım Değil Obama ile Görüşeceğim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *