Erdoğan: Kirby Muhatabım Değil Obama ile Görüşeceğim

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li sözcü Kirby’nin açıklamalarına ilişkin ‘muhatabım değil, saat 17:00’de (Türkiye saati) Obama ile görüşme yapacağım’ dedi.

Ankara’daki terör saldırısında şehit olanların cenazesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin Ankara saldırısıyla ilgili ”Türk Hükümeti tarafından olayın sorumlularına dair öne sürülen iddiaları doğrulama ya da reddetme gibi bir pozisyonda değiliz. Bu bizim için halen ucu açık bir soru” şeklinde yaptığı açıklamaya ilişkin bir soruya ‘Kirby ile muhatap alınmam doğru değil, beni onunla karşılaştırmayın’ cevabını verdi ve YPG konusu ile ilgili saat 17:00’de Başkan Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yapıp YPG’ye yapılan silah yardımlarının geldiği noktayı aktaracağını açıkladı.

Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Beni Kirby’ye muhatap edersen bu yanlış olur. Ben biraz sonra Sayın Obama ile görüşmem olacak saat 5’te. O görüşmede bunları değerlendireceğiz. Şu anda sözcünün bu açıklamalarının öyle herhangi bir getirisi götürüsü yok. Zaten bu konularla ilgili olarak yaptığı yanlışları Dışişleri Bakanımızla paylaştılar. Ha Demek ki bazı şeyleri şu anda anlamaya başladılar gibi geliyor bana. Biraz sonra Obama ile yaptığım görüşmede bunları kendileriyle paylaşacağım ve bu örgütlere yaptıkları silah yardımlarının bakın nerede nasıl patladığını artık lütfen görün diyeceğim.”

Read Previous

Pırjino Anlaşması “Solunum Cihazı”nda

Read Next

Hastane Müdürü Ristevski: Tüm Önlemler Alınmıştı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *