Petkov, koalisyon toplantısından sonra: Bulgaristan yeni bir siyasi krize giremez

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, dün Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi lideri Slavi Trifonov’un partinin koalisyon hükümetinden çekildiğini açıklamasının ardından diğer üç iktidar koalisyon ortağı arasında yapılan toplantıdan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bulgaristan yeni bir siyasi krize giremez. Hepimiz biriz ve birlik içindeyiz. Tüm Bulgaristan vatandaşlarına Bulgaristan’da mevcut hükümetin görevine devam etmesi için bize bağlı olan her şeyi yapacağımız konusunda güvence vermek istiyorum” diye kaydetti.

Başbakan, “Savaş, enerji ve gaz krizinin olduğu bu dönemde, 22 yasanın Meclisten geçmesi, Brüksel’den Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında para almamız gereken bir zamanda ego yüzünden, perde arkasındaki anlaşmalar ya da başka bir şey yüzünden ülkemizin bir seçim sarmalına daha girmesine izin vermeyeceğiz. Kaosa hayır, tüm ülkemizi krize sokabilecek tek adam kararlarına hayır, yolsuzluğa karşı hep birlikte evet, Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu’nda değişiklik yapmaya evet diyoruz” dedi.

Petkov, “Yarın birinci önceliğimiz bütçe güncelleme tasarısının kabul edilmesi olacak” diye belirtti. Başbakan, “İnsanların emekli maaşlarına ek ödemeler yapılmasına, işletmelerin elektrik enerjisi desteğine, genç ailelerin vergi desteğine ihtiyacı var ve tüm Bulgaristan vatandaşlarının akaryakıt fiyatlarının daha düşük olmasına ihtiyacı var” diye vurguladı.

Kırcaalihaber

Read Previous

Fenerbahçe eski başkanı Ali Şen, doğduğu Prizren’i ziyaret etti

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan’ı aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz