Peter Van Heute: Yeni Bakanlar Tam Yetkiye Sahip Olmalıdırlar

Avrupa Birliği arabulucusu Peter Van Heute, siyasi partiler arasında görüşmelerin fiyaskoya uğramasından sonra gazetecilere verdiği brifingde, muhalafetten önerilecek olan yeni bakan ve bakan yardımcılarının yetkilerinin sınırlanmasının doğru olmadığını vurguladı.

20 Ekim’de, ana muhalefetin önerdiği, ancak VMRO DPMNE ve DBB’nin onayını aldığı yeni İçişleri Bakanı ve yeni Emek ve Sosyal Politika Bakanının seçilmesi gerekiyordu.

Pırjino Anlaşması uyarınca muhalafetin ayrıca Maliye, Tarım ve Bilişim Bakanlığında bakan yardımcıları olması gerekiyordu.

İktidardaki VMRO DPMNE, ana muhalafetten seçilecek olan bakanların yetkilerinin sınırlandırılması ve sadece seçimlerin organizasyonu konusunda teknik işlerle uğraşmasını istemektedir.

Avrupa Birliği arabulucusu Peter Van Heute brifingde eğer temel konularda herhangi bir anlaşma sağlanmaz ise Nisan ayında erken seçimlerin düzenlenmeyeceğini kaydetti.

Bazı yetkili kişilerin hesaplarının dondurulması gibi önlemler alınıp alınmacağı konusunda Van Heute ayrıntılı biligi vermezken şunu vurguladı: “Deneyimler etkili bir önlem olduğunu gösteriyor.”

TIMEBALKAN

Read Previous

O(dun) an!

Read Next

Avrupa’da Sığınmacı Krizi Büyüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *