Avrupa’da Sığınmacı Krizi Büyüyor

Macaristan’ın Hırvatistan sınırını kapatmasının ardından Slovenya’ya sığınmacı akını devam ediyor.

Daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların, Macaristan’ın Hırvatistan sınırını kapatmasının ardından Slovenya’ya girişleri devam ediyor.

Slovenya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 12 bin 616’sı dün olmak üzere son 5 günde Hırvatistan üzerinden 34 bin 131 sığınmacının giriş yaptığı ve ülke genelindeki kamplarda halen 9 bin 624 sığınmacının ağırlandığı belirtildi.

Suriye, Irak ve Afganistan başta olmak üzere çatışma bölgelerinden kaçan sığınmacılar, deniz yoluyla Yunanistan’a girmelerinin ardından Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan rotasını kullanarak ulaştıkları Slovenya üzerinden Avusturya’ya geçmeye çalışıyor. Son üç günde 12 binden fazla sığınmacının Slovenya üzerinden Avusturya’ya geçtikleri bildirildi.

HIRVATİSTAN AB’DEN YARDIM İSTİYOR

Bu arada Batı Avrupa ülkelerine sığınmacı akını rotası üzerinde bulunan Hırvatistan, Avrupa Birliği’nden mali yardım istemeye hazırlanıyor.

Hırvatistan İçişleri Bakanı Ranko Ostojic, ülkesinin sığınmacı kriziyle mücadelede bugüne kadar kendi kaynaklarını kullandığını belirterek, yaklaşan kış öncesinde artan ihtiyaçlar için AB’den destek talep edeceklerini söyledi.

kriz 2

Slovenya’nın sınırdan geçişleri zaman zaman durdurmasını eleştiren Ostojic, “Sığınmacıların soğuk havada Hırvatistan sınırında bekletmek doğru bir yaklaşım değil. En iyi çözüm, sığınmacıların bekletilmeden Slovenya’ya kabul edilip Avusturya sınırına götürülmesi” dedi.

Hırvatistan hükümetinin, Ostojic’in önerisi üzerine AB’den 1,6 milyon avro yardım isteyeceği bildirildi.

Macaristan’ın geçen hafta sonunda Hırvatistan sınırını jiletli tel örgülerle kapatmasının ardından sığınmacılar Slovenya’ya yönelmişti.

Kaynak: AA

Read Previous

Peter Van Heute: Yeni Bakanlar Tam Yetkiye Sahip Olmalıdırlar

Read Next

Kanada’nın ‘dövmeli’ Başbakanı Justin Trudeau

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *