Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, bölgeyi yeniden başlatmanın ve ABD ile AB’den yeni bir sinerji yaratmanın zamanının geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Prespa Diyalog Forumu’nda “Batı Balkanlar’a yönelik AB-ABD sinerjisini yeniden başlatmak” konulu panelde yaptığı konuşmada, ABD ve Avrupa Birliği’ne Batı Balkan ülkelerine yeni sinerjiler kurmaları ve bölgeyi yeniden başlatmanın yanı sıra ortak işbirliği konusunda yardım etme çağrısında bulundu.

İnsanları mutlu edecek ve gençlerin ülkelerinde kalmalarını sağlayacak reformların yapılması gerektiğini vurgulayan Pendarovski, “Bu yüzden yardım edin. Bu bölgede yaşayan insanlara yardım edin. Bunun için de özür dilemek isterim. Ben de bu ülkelerde ses veren güçlerden biriyim. Enerjilerimizin, vizyonlarımızın, projelerimizin birleşimi olmadan başarılı olamayız.” ifadelerini kullandı.

Batı Balkanlar son yıllarda ekonomik olarak önceki on yılda olduğundan daha fazla AB’nin gerisinde kaldığını ve Washington’un yalnızca tüm demokratik göstergelerin düşüşünü izlediğini kaydeden Pendarovski, “AB tek başına liderlik yapamıyor, ABD tek başına liderlik etmek istemiyor ve bölgesel seçkinler ilgilenmiyor. Dürüst olmak gerekirse, ben de bu bölgesel elitlerin bir parçası olduğum için toplumlarımızda köklü bir değişim için çaba sarf etmek istemeyiz. Nihai sonuç, Batı Balkanlar’ın özellikle son on yılda ekonomik açıdan AB’nin gerisinde ve önceki on yıldan daha fazla geride kalmasıdır.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Başbakan Zaev, Ohri’de Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç ile görüştü

Sonraki Haber

K. Makedonya’da 346 bin vatandaş aşı oldu