Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, bugün Ohri’de düzenlenen “Prespa Diyalog Forumu” kapsamında Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç ile bir araya geldi.

Zaev ve Brnabic, Prespa Anlaşması’ndan bu yana geçen üç yıl vesilesiyle Ohri’de düzenlenen etkinliğin diyaloğun başarısını kutladığı ve Balkanlar’ın imajını iyileştirdiği konusunda hem fikir olduklarını belirtti.

İki lider, Sırbistan ve Kuzey Makedonya, iki ülke başbakanlarının devletler, halklar ve hükümetler arasında son derece yakın ilişkiler geliştirdiğini ve bu bağlamda Sırbistan’da bir Makedon Kültür Merkezi ve Kuzey Makedonya’da bir Sırp Kültür merkezi açmak için faaliyetleri yoğunlaştırma konusunda anlaştıklarını vurguladı.

Görüşmede, iki ülkeyi yakınlaştıran bir sonraki son derece önemli husus, ekonomik gündeme odaklanarak bölgesel iş birliğini ilerletme konusundaki büyük taahhütler olduğu ifade edildi.

Toplantıda, pandeminin getirdiği koşullar nedeniyle yavaşlatılan “Tek Noktadan Mağaza” sınır kontrol sisteminin her iki ülke vatandaşları için tam işlevsellik kazanması için tüm koşulların acilen sağlanması kararlaştırıldı.

Bölge ülkelerinin vatandaşları için serbest dolaşıma giriş anını son derece önemli olarak değerlendiren liderler, bundan sonraki adımın AB üyesi ülkelerle bu sınırsız bağlantı imkanının sağlanması olduğunu vurguladı.

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 188 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

Pendarovski: Bölgeyi yeniden başlatmanın ve ABD ile AB’den yeni bir sinerji yaratmanın zamanı geldi