Pahor, Priştine’de Sırp Belediyeler Birliği çağrısı yaptı

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Çarşamba günü Kosova’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette, alternatif bir çözüm bulunamaması halinde Sırp Belediyeler Birliği kurulması çağrısında bulundu.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile ortak basın toplantısı tertipleyen Pahor, Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasının Kosova ve Sırbistan’ın 2013’te imzaladıkları Brüksel Anlaşması’nın bir gereği olduğunu söyledi.

Anlaşmanın bazı bölümlerinin Kosova Anayasa Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı bulunması hususunu da değerlendiren Pahor, “Cumhurbaşkanı Osmani’ye Anayasa Mahkemesi’nin kararına saygı duyduğumu ve bu anlaşmanın uygulanması konusunda çözüm bulunmasını beklediğimi söyledim” dedi.

Pahor’a cevap veren Osmani ise Kosova’nın normalleşme anlaşmasının gereklerinin yüzde 99’unu yerine getirdiğini fakat ülke dahilinde tek milletli bir entite oluşturmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

Osmani, Brüksel anlaşmasının Sırbistan’ın sahada uygulamayı reddettiği çok sayıda bölümü de olduğuna dikkat çekti.

“Sırbistan’la Kosova’ya ilişkin bakışımız farklı”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Slovenya aleyhindeki açıklamalarını da yorumlayan Pahor, “Biz Kosova’nın bir devlet olduğunu kabul ettik. Sırbistan ise etmedi. Bu açıklamanın kabul edilemez ve gerginlik yaratıcı olduğunu düşünüyor ve farklı bakış açıklarından kaynaklandığına inanıyorum” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Pahor’un Belgrad ziyareti sırasında Slovenya’nın Kosova’yı tanımasını eleştirerek bu ülkeyi Sırbistan’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermemekle suçlamıştı.

Bu açıklama nedeniyle Slovenya, Sırbistan’ın Belgrad Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic’le görüştü

Read Next

Kuzey Makedonya bağımsızlığının 31. yılını kutluyor