Kuzey Makedonya bağımsızlığının 31. yılını kutluyor

Eski Yugoslavya’dan ayrılan Balkan ülkelerinden Kuzey Makedonya, bağımsızlığının 31. yıl dönümünü kutluyor.

Eski adıyla Makedonya, 1990’lı yılların başında eski Yugoslavya’daki siyasi ayaklanmalar ve çatışmalar sonucu bağımsızlığını ilan etti. 8 Eylül 1991’de düzenlenen bağımsızlık referandumunda halkın yüzde 95,3’ü “bağımsız Makedonya” için oy kullandı.

Bağımsızlık ilanının ardından başta Türkiye ve Bulgaristan olmak üzere pek çok ülke Makedonya’nın bağımsızlığını tanıdıklarını açıkladı.

Bağımsız Makedonya’nın ilk cumhurbaşkanı Kiro Gligorov olurken ülke, 26 Nisan 1992’de de kendi para birimi dinara kavuştu, aynı yılın ağustos ayında da kendi ordusunu kurdu.

Makedonya, 8 Nisan 1993’te Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılan oylamada oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edilse de güney komşusu Yunanistan’ın itirazı sonucu geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya” adıyla üyeliğe alındı.

AB ile katılım müzakereleri

Eski Başbakan Zoran Zaev’in Ekim 2021’de hem parti hem başbakanlıktan istifa etmesinin ardından göreve gelen Dimitar Kovaçevski’nin başbakan olarak yer aldığı hükümet ocak ayında Meclis’ten güvenoyu almıştı.

Kovaçevski temmuz ayında hükümetinin, ülkesinin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak Fransa’nın önerisini onayladığını bildirmişti. Öncesinde ise muhalefet partisi İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) öncülüğünde ülke genelinde günlerce protestolar düzenlenmişti.

Kuzey Makedonya, Arnavutluk ile birlikte 19 Temmuz’da AB ile katılım müzakerelerine başlamış, ilk hükümetler arası konferans gerçekleşmişti.

2005’te “aday ülke” statüsü verilen Kuzey Makedonya, Bulgaristan ile imzalanan ikili protokolden kaynaklanan gerekli anayasal değişikliklerinin yapılmasının ardından AB üyeliği için fasılları açmaya başlayacak.

Read Previous

Pahor, Priştine’de Sırp Belediyeler Birliği çağrısı yaptı

Read Next

TBMM Başkanı Şentop, K. Makedonya’nın bağımsızlık gününü kutladı