Özel Cumhuriyet Başsavcılığı, Üsküp Ceza Mahkemesi’nin Kararına İtiraz Etti

Özel Yetkili Savcılığın seçimlere hile karıştırmak ve benzeri suçlar yüzünden başlattığı “Titanik” soruşturmasındaki 8 şüphelinin gözaltı talebi, Üsküp Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmedi.

Dolayısıyla, eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Mile Yankievski ve Pustec Belediye Başkanı Edmond Temelko mahkemede ifade verdikten sonra serbest bırakıldılar.

Özel Cumhuriyet Başsavcılığı 24 saatlik süre içinde yasal hakkını kullanarak Üsküp Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz etti.

Şimdi ise üç yargıçtan oluşan Birinci Üsküp Asliye Mahkemesi Konseyi, itirazı aldıktan sonra 48 saat içinde karar vermesi bekleniyor.

Eğer Konsey Özel Cumhuriyet Başsavcılığın itirazı kabul ederse, şüpheliler 24 saat içinde konseyin kararını bir üst mahkemeye itiraz etme hakları var.

Özel yetkili savcılık, 8 şüpheli hakkında, örgüt kurma, oy hakkının ihlali, seçmenlerin özgürlüğünü kısıtlama, rüşvetle oy satın alma, seçim malzemelerinin imhası ve seçim kampanyası araçlarının kötüye kullanması yüzünden suç duyurusunda bulunmuştu.

Pırjino anlaşması neticesinde kurulan özel yetkili savcılık ilk eylemini başlattığını Cuma günkü basın açıklamasında duyurdu. Katitsa Yaneva’nın başında olduğu özel savcılık ‘titanik’ adlı ilk davasını seçim süreciyle ilgili yaşanan suçlar hakkında başlatmış oldu.

Yaneva’nın ekibinden basın açıklaması yapan savcı Fatime Fetai seçimler sırasında oy kullanma hakkının ihlal edilmesi, seçmenlerin özgürlüğünün kısıtlanması, seçim ve oylama sırasında rüşvet, seçim malzemelerinin imha edilmesi ve seçim kampanyasında kaynakların kötüye kullanılması konularında soruşturma başlattıklarını vurguladı.
Fetai yaptığı açıklamada 8 kişiden olan zanlıların arasında eski içişleri bakanı (Gordana Yankulovska), eski ulaştırma ve iletişim bakanı (Mile Yanakieski) ve hükümet sekreterinin (Kiril Bojinovski) olduğunu açıkladı. Belirtilen kişiler haricinde 5 yargıç ve 2013 seçim döneminde 4 devlet seçim komisyonu üyesi hakkında da dava açıldı. Özel yetkili savcılık bütün bahsedilen şahıslardan tutuklama talebinde bulunuldu. Yaneva ekibinde bulunan bir başka savcı Lençe Risteska ise Macar telekom ve Nadej (umut) davalarında, eski cumhurbaşkanı ve başbakan Branko Crvenkovski, eski başbakan Vlado Buçkovski ve VMRO DPMNE ve DBB’den üst düzey yetkililerin itham edildiği konularında da birçok inceleme işlemi başlatıldığını açıkladı.

Read Previous

77 Yıl Sonra Kavuştuğu Eşini Baş Tacı Ediyor

Read Next

Ahmet Derviş, “Türkiye-Makedonya İlişkileri 1990-2015” Konulu Teziyle Mezun Oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *