Osmanlı Turan Teşkilatı Genel Başkanı Çelik’ten Kuzey Makedonya ziyareti

Osmanlı Turan Teşkilatı Genel Başkanı Şahin Çelik, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp ve Ustrumca’yı ziyaret etti.

TIMEBALKAN

Osmanlı Turan Teşkilatı Genel Başkanı Şahin Çelik, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) ve Ustrumcalı vatandaşların daveti üzerine ülkeye geldiğini söyledi.

TIMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulunan Osmanlı Turan Teşkilatı Genel Başkanı Şahin Çelik, ziyaret esnasında Kuzey Makedonyalı kardeşleriyle dertleşme imkanı bulduklarını belirtti.

Önümüzdeki süreçte kültür, eğitim, yardımlaşma ve dayanışma alanlarında ortak adımlar ayabileceklerini ifade eden Çelik, “MATÜSİTEB Genel Başkanımız Hüsrev Emin beyin bizleri gezdirmesinden, misafirperverliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Var olan ortak paydadaki tarihimizin tanıtımını bizlere sağladıkları için ayrıca teşekkür ediyorum. Makedonya’daki yaşayan tüm kardeşlerimizde gelecekteki süreçte ortak paydada neler yapabiliriz. Bunların görüşmelerini sağladık.” diye konuştu.

Üsküp ve Ustrumca izlenimlerini aktaran Çelik, “Üsküp’teki yaşantıdan örnek verecek olursak Türkiye’deki, Anadolu’daki bir şehrin normal günlüğü gibi, kendi çarşımızda zamanın çoğunu geçirdiğimiz için bir yabancılık çekmedik. Ustrumca’da da bazı kardeşlerimizle bir araya gelip dertleştiğimizde onları tabi ki biraz dertli olduklarını gördük. Onlarla da ilgili iki teşkilat, iki dernek olarak neler yapabiliriz, bunların istişarelerini yaptık. İnşallah birlikte onlara yardımlaşma, dayanışma veya işte dernekleşme noktasında adımlar atacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Osmanlı Turan Teşkilatı’nı Anadolu’nun MATÜSİTEB’i olarak tanımlayan Çelik, “Biz tüzük gereği siyaset üstü bir kurumuz. Anadolu’da ve 22 buçuk milyon kilometre karede var olan tüm kardeşlerimize kapısı açık olan bir sivil toplum kuruluşu. Evrensel bakış açısıyla insanları ötekileştirmekten uzak ayrımcılık ve kutuplaştırma politikamız kesinlikle yok. Olmadığı gibi bu politikayı giden insanlara karşı duran bir sivil toplum kuruluşuyuz.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Bulgaristan’da meydana gelen otobüs kazasında hayatını kaybeden 45 kişiye Allah’tan rahmet ve yakınlarına da başsağlığı diledi.

Read Previous

Realite

Read Next

Edirne esnafı Bulgarca öğrenmek için kurslara akın ediyor