Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgaristan’da meydana gelen ve 46 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasıyla ilgili kimlik tespiti ve naaşların daha hızlı transferi için çalıştıklarını söyledi.

Sofya Devlet Hastanesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, doktorların verdiği bilgiye göre, otobüs kazasında yaralananların sağlık durumları iyi olduğunu, operasyonların bir kısmının tamamlandığını bir kısmının da bugün tamamlanacağını söyledi.

Osmani, Yaralıları ziyaret etmek ve yaralılarla iletişim kurmak için hastaneye geldiğini ve ayrıca kurbanların tespit sürecinin hızlandırılabilmesi için Bulgaristan’daki aile ve kurumlarla iletişimi kolaylaştıracağını belirtti.

Olayla ilgili soruşturmanın ne aşamada olduğu sorulan Osmani, Bulgaristan kurumları tarafından soruşturmanın başlatıldığını belirterek, “Sanırım Bulgaristan’daki kurumlar bunu başlattı. Uzmanlarımız burada ve yardıma ihtiyaçları olursa adli tıp uzmanları var. Kimlik belirleme sürecine dahil olmalarını bekliyoruz. Ailelerin zamanında bilgilendirilmesi ve bu sürecin bir an önce tamamlanması, kurbanların cenazelerini Üsküp’e nakletmemiz açısından önemli.” diye konuştu.

Osmani, diplomatik olarak neler yapılabileceğine ilişkin olarak, insanlara yardım edebilmek için iki deneyimli diplomatın elçiliğe gönderildiğini söyledi.

Osmani, “Koordinasyonu ve iletişimi kolaylaştırmak için bugün ve muhtemelen yarın burada olacağım. Her şeyin zamanında tamamlanması ve insanların bilgilendirilmesi çok önemlidir.” dedi.

Önceki Haber

İngiltere Kosova’yı her süreçte destekleyecek

Sonraki Haber

Sofya’da hastaneye kaldırılanlar başarıyla ameliyat edildi, durumları stabil