Osmani: “Dış politikamızın Sırbistan ile diyaloğa indirgenmesini istemiyoruz”

Ülkesinin Avrupa Konseyi üyeliğine desteğin gitgide arttığına işaret eden Osmani, İNTERPOL üyeliğine de başvurmak istediklerini aktardı.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, ülkesinin dış politikasının Sırbistan ile diyaloğa indirgenmesini istemediklerini söyledi.

Mevcut iktidarın, Kosova’nın dış politikasının Sırbistan ile diyalogdan ibaret olmadığını gösterdiğini kaydeden Osmani, ‘söz konusu diyalog olmadan Kosova için hiçbir şey yapılamayacağı’ izlenimi yaratan seleflerini eleştirdi. 

Osmani, KTV’ye yaptığı açıklamada, “Dış politikanın tamamen Sırbistan ile diyaloğa indirgendiği anlayışı yıkmayı başardık.” dedi.

Ülkesinin Avrupa Konseyi üyeliğine desteğin giderek arttığına işaret eden Osmani, İNTERPOL üyeliğine de başvurmak istediklerini aktardı. 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in, AB-Batı Balkan Zirvesi’nin gündeminde yer almadığı halde Kosova’nın vize liberalizasyonunu gündeme getirdiğini ve bu şekilde insanları boşuna umutlandırdığını ifade eden Osmani, “Vize liberalizasyonuna, Avrupa Konseyi düzeyinde ilk kez hiçbir Avrupa ülkesi karşı çıkmadı. Bu konu daha önce bu düzeyde tartışılmamıştı.” diye konuştu.

Balkan News

Read Previous

Kovaçevski: Bulunduğumuz konum bizim için çok daha elverişli

Read Next

Arnavutluk’tan AB iddiası