Kovaçevski: Bulunduğumuz konum bizim için çok daha elverişli

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, hükümet koalisyon ortakları toplantısının ardından AB dönem başkanı Fransa tarafından Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki veto krizinin aşılması için bugün gönderilen teklifin yenilenmiş haliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, bugün hükümet koalisyonu ile yapılan görüşmede sürecin ve Fransız önerisinin açıklandığını belirtti.bugün hükümet koalisyonu ile yapılan görüşmede sürecin ve Fransız önerisinin açıklandığını belirtti.

Toplantıda gerçekleri ve ayrıntıları ele aldıklarını söyleyen Kovaçevski, “Bulunduğumuz konum bizim için çok daha elverişli. Önümüzde gözlemlerimizi içeren bir öneri var. Parlamentoda, muhalefetle ve kamuoyuyla da tartışacağız. Öneri, ciddi, sorumlu ve devlet adamlığına benzer bir tutum inşa etmek için sağlam bir temel oluşturuyor.” diye konuştu.

Çeşitli şekillerdeki tüm asılsız iddiaların battığını ve Makedon menfaatini ve kimliğini koruduklarını kaydeden Kovaçevski, “Avrupa teklifinde Makedon dilinin tam olarak kabul edilmesi ve protokolün müzakere çerçevesinde olmaması yönünde görüşler var. Müzakerelerin başlaması ve Birinci Hükümetlerarası Konferans için pozisyonumuz bize sunulan teklife dahil edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

AB dönem başkanlığı Fransa’dan Çekya’ya geçti

Read Next

Osmani: “Dış politikamızın Sırbistan ile diyaloğa indirgenmesini istemiyoruz”