Osmani, cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli 10 bin imzayı toplayan ilk aday oldu

Demokratik Bütünleşme Birliği’nin (BDİ) cumhurbaşkanı adayı ve mevcut Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, bu gece cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli 10 bin imzayı topladığını duyurdu.

BDİ’nin cumhurbaşkanı adayı Bujar Osmani, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Sevdiklerimin desteğini ararken 10 binden fazla imzanın toplandığı haberi beni evimde buldu; şimdi Valjbona, Eliza Mal ve Luan’ın desteğiyle ve iki iş günü içinde rekor sürede toplanan 10 binden fazla imzayla. Bu, en büyük tanınmadır, ancak her şeyden önce, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti cumhurbaşkanının bu tarihi adaylığında en büyük ciddiyetle hareket etme konusunda büyük bir yükümlülüktür.” ifadelerini kullandı.

Kendi deyimiyle “fikir ve eylemlerle yarışacak” olumlu bir kampanya dileğinde bulunan Osmani, kendisine büyük destek veren herkese teşekkür etti.

Öte yandan BDİ, yaptığı açıklamada, “DSK’nin bölgesel merkezlerinde imzasını atan, yeni davamıza destek veren, tamamen meşru bir hak olan ilk Arnavut cumhurbaşkanı için destek olan her vatandaşa şükranlarımızı sunarız.” ifadelerine yer verildi.

23 Şubat’ta başlayan imza toplama süreci her gün sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar kesintisiz olarak devam edecek ve son gün olan 8 Mart’ta gece yarısına kadar çalışacak.

İmza toplama işlemi, DSK’nin 34 yerel yönetimin genel merkezinde bulunan tüm bölge birimlerinde ve ofislerinde ve yetkili noterler önünde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı aday listesini sunan kişinin bir seçmen grubu olması durumunda, Seçmen Listesindeki kayıtlı seçmenlerden en az 10 bin imza toplanması gerekirken, cumhurbaşkanı adayı listesini sunan kişinin milletvekili olması durumunda, Milletvekillerinden en az 30 imza toplaması gerekiyor.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ve heyet üyelerinin ölümünün 20. yıl dönümü Rotimlje’de anıldı

Read Next

Taravari: 8 binin üzerinde imzaya ulaştık