Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ve Bulgaristan’da meydana gelen ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Blagoy Boçvarski 46 vatandaşın hayatını kaybettiği otobüs kazasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Bulgar makamlarıyla doğrudan temaslar kurduklarını ve bu trajedinin sonuçlarıyla ilgilenmek üzere Dışişleri Bakanlığı’nda bir çalışma grubunun faaliyete geçirildiğini söyledi.

Gün içerisinde, Sofya’ya seyahat etmesi gereken aile fertlerinin Kovid protokolleri olmadan gitme imkanı bulabilmesi için Kovid protokollerinin değiştirilmesini sağladıklarını anımsatan Osmani, “Ayrıntılı bilgi için tüm kurbanların aileleriyle ve yaralıların aileleriyle temasa geçildi.” dedi.

İki diplomata Sofya’ya gitme talebinde bulunduğunu kaydeden Osmani, “Yarın tüm etkinliklere devam ediyoruz. Adli kurumlar, cesetleri belirlemek için zaten temas halinde. Bugün ne yaparsak yapalım, kaybı telafi edemeyiz ya da kederi örtemeyiz. Bütün aileler bugün artık bizimle değil. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak öncelikle doğru bilgiyi almak ve ailelerin naaşları onurlu bir şekilde Üsküp’e nakletmesini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın batısında, Kuzey Makedonya plakalı bir yolcu otobüsünün alev alması sonucu, ilk belirlemelere göre en az 46 kişi yanarak öldü ve 7 kişi yaralandı.

Önceki Haber

Radev: Bulgaristan, trajedinin nedenlerini bulmak için mümkün olan her şeyi yapıyor

Sonraki Haber

Spasovski: Otobüsün son teknik muayenesi bu yıl 5 Ekim’de yapıldı