Üç ay önce göreve gelen Ombudsman Naser Ziberi bugün 2020 yılı çalışmaları ile ilgili raporunu sundu.

Ziberi açıkladığı raporda en çok meclis, mahkemeler, komisyonlar, cezaevlerinin çalışmalarını eleştirirken, aynı zamanda salgının insan hakları ve çocuk hakları ihlallerine ilişkin sonuçlarının en çok hissedildiği alan olarak eğitimi de eleştirdi.

Çevrimiçi eğitimin uygulanmasının öğrenme güçlükleriyle karşılaşan birçok çocuk için bir engel olduğuna işaret eden Ziberi, Hükümet Genel Sekreterliği’nden uygun bir açıklama yapılmadan hükümet yardımı reddedilen öğrencilere dikkati çekti.

Ziberi, “Bu dönemde özellikle çocukların hakları etkilendi. Dersleri izlemek için yeterli ekipman eksikliği, ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik kesintisinin olmaması, düşük internet kalitesi – özellikle öğretimden neredeyse tamamen dışlanmış engelli çocuklar için eğitim sürecini ciddi şekilde etkiledi.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziberi ayrıca vatandaşlardan, icra memurları ile ilgili gelen şikayetler, ödenmemiş maaşlar alanındaki iş ilişkileri ve ödenmemiş sosyal ve emeklilik sigortası ile ilgili bir dizi şikayet geldiğini belirtti.

Ziberi, vatandaşlığı bulunmayan vatandaşları özel bir sorun olarak nitelendirerek açıklanan yeni yasanın acilen kabul edilmesini istedi.

Önceki Haber

Çin aşıları cuma günü ülkeye varacak

Sonraki Haber

NATO: Balkanlar’da sınır değişikliğiyle ilgili spekülasyonlar istikrarı bozar