NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Slovenya’nın hazırladığı ileri sürülen resmi olmayan belgeyi görmediğini belirterek “Sınırların değiştirilmesi hakkındaki spekülasyonlar belirsizliğe katkı yapar ve bölgede istikrarsızlık riskine neden olur.” dedi.

Jens Stoltenberg ve Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Brüksel’deki NATO karargahında yaptıkları görüşmeden sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın AB Konseyi Başkanı Charles Michel’e gönderdiği iddia edilen, Balkanlar’da sınır değişikliğiyle ilgili “resmi olmayan belge” (non-paper) hakkındaki soruyu yanıtlayan Stoltenberg, belge hakkındaki haberleri gördüğünü ifade etti. Stoltenberg, “Görmediğim bir belge hakkında yorum yapamam. Önemli olan şudur; sınırların değiştirilmesi hakkındaki spekülasyonlar belirsizliğe katkı yapar ve bölgede istikrarsızlık riskine neden olur. Bununla ilgili herhangi bir spekülasyonun faydası olamaz. NATO için önemli olan Batı Balkanlar’daki güvenlik ve istikrardır. Bu, hem bölgenin hem de Avrupa’nın güvenliği için önemlidir. NATO bölgenin istikrarını farklı şekillerde desteklemektedir.” diye konuştu.

Stoltenberg, NATO’nun bölgedeki üyeleri ve ortaklarıyla istikrar için çalışmayı sürdüreceğini vurgulayarak “Yapıcı diyalog ve uluslararası anlamda tanınan sınırlara saygı gösterilmesi, bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması için en iyi yoldur.” değerlendirmesini yaptı.

AA

Önceki Haber

Ombudsman’ın 2020 yılı çalışmaları hakkındaki rapor açıklandı

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü