Kuzey Makedonya’da olağanüstü halin (OHAL) ilan edilemsinden bu yana Ustrumca Karakolu’na 50 civarında aile içi şiddet ihbarı geldi.

Ustrumca Karakolu’nun paylaştığı bilgilere göre, ülkenin güneydoğu bölgesinde bu yılın 10 Mart – 20 Nisan tarihleri arasında, erkeklerden ve kadınlardan aile içi şiddet elementleri içeren 49 ihbar geelip, 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bunun dışında, Ustrumca Aile İçi Şiddet Madurları Merkezi de karantin döneminde aile içi şiddet olayalarında artış olduğunu açıklamaktadır. Çalışamalarına bu yıl başlayan Ustrumca’daki merkez, aile içi şiddete maruz kalan birçok madura ev sahipliği yapmıştır.

Geçen sene tüm yıl boyunca 100 kişinin aile içi şiddete maruz kaldığı Güneydoğu’da bu yıl sadece karantina döneminde sayının 50 civarına ulaşmasını gayet rahatsız edici bulan kadın ve aile içi şiddete karşı kurulan Ulusal Ağ, sokağa çıkma yasağı esnasında şiddetin daha çok artacağını daha önce uyarıp, şimdi de devlet krurumlardan bu tür madur vatandaşlara daha büyük ilgi gösterilemsi gerektiğini vurgulamaktadır.

Önceki Haber

KGO’da “Kovid-19” semineri gerçekleşti

Sonraki Haber

YTB’nin Memleketim Dergisi Okuyucuyla Buluştu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two × one =