NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun, orduya dönüşen  Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK)   ancak  hakiki  görevi içerisinde gelişimini desteklediğini açıkladı.

“Aralık 2017’den beri, FSK içindeki dönüşüm sürecinin yanlış zamanda gerçekleştiğini  ve kararın NATO’nun verdiği tavsiyelere aykırı olarak alındı. NATO, Kosova Güvenlik Gücü’nün asıl görevi olan sivil savunma gücünün gelişimini desteklemeye devam edecek” şeklinde konuşan Stoltenberg, “Görev değişikliğiyle birlikte, Kuzey Atlantik Konseyi NATO’nun Kosova Güvenlik Gücü ile olan ilişkisinin seviyesini gözden geçiriyor. Bu hedefle ilgili müttefikler arasında tartışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Batı Balkanlar bölgesinin istikrarının anahtarı olarak nitelendirdiği Brüksel’de Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecini de değindi.

Belgrad ve Priştine’yi, özellikle NATO’nun desteklemeye devam ettiği kapsamlı, kalıcı ve yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varmayı amaçlayan Avrupa Birliği’nin (AB)  aracılık ettiği diyalog süreci yoluyla, aralarındaki ilişkilerin normalleşmesi yönündeki çabalarını sürdürmek çağrısında bulunan Nato Genel Sekreteri Stoltenber, diyalogun, bölgenin huzuru ve güvenliği için önemli bir mesele olmaya devam ettiğini belirtti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da tütün üreticilerine destek sözü verildi

Sonraki Haber

Arnavutluk ve KKTC’li bakanlardan Tatvan’daki helikopter kazasında şehit olanlar için taziye