Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, hükümetin tütün üreticilerini desteklemeye devam edeceğine söz verdi.

Başbakan Boyko Borisov, yapılan kabine toplantısı sırasında, “Tütün üreticilerini desteklemeye devam edeceğiz. Sektöre bir başka destek ödemelerine başlandı” diye kaydetti.

Devlet Tarım Fonu, tütün üretimine yönelik geçici ulusal destek programı kapsamında 40 000’e yakın tütün üreticisine destek ödemeleri yapıldı.

Toplantıda hazır bulunan Ulusal Tütün Üreticileri Birliği NAT 2010 Derneği Başkanı Tsvetan Filev, üst üste 11 yıldır tütün üreticilerine yapılan maddi yardım için teşekkür etti. Filev, “Bulgaristan, Avrupa Komisyonu’na bu destek programının önümüzdeki 2 yıl boyunca devam etmesini teklif etti. Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Desislava Taneva’nın şahsında ülkemiz AK toplantısında yeni programlama döneminde desteğin devam etmesi konusunda ısrar etti” diye kaydetti. AK’de yapılan müzakerelerin ardından yardımın önümüzdeki iki yeni Ortak Tarım Politikasına geçiş yılında da uygulanmasına karar verildi. Geçici ulusal destek programı hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçilere yönelik de uygulanmaktadır.

Bakan Taneva, 15 Mart’ta Filev’in şahsında ilk defa bir Bulgarın Avrupa Tütün Üreticileri ve Tütün Mamul İşlemecileri Örgütü’nün başına geçeceğini bildirdi.

2007-2009 referans döneminde “Kabakulak”, “Burley”, “Virginia” ve “Basma” cins tütün yetiştiren çiftçilere 2020 yılı mahsulleri için 71 milyon levanın üzerinde destek ödendi. 2007-2009 referans döneminin kapsadığı yılların en az birinde tütün yetiştiren çiftçiler destek alma hakkına sahip. Onların o zaman elde ettikleri tütün mahsullerini Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu düzenlemesi doğrultusunda satıp ikramiye almış olmaları şart.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Dünya Sağlık Örgütü: Kadınlar, Kovid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alıyor

Sonraki Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’ten Kosova Güvenlik Gücü hakkında önemli açıklamalar