Nabi Avcı: `UNESCO sadece UNESCO’dan ibaret değildir`

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri 6. Toplantısı 9 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye UNESCO Millî Komisyonunun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, TÜRKSOY üyesi ülkeler UNESCO Millî Komisyon ve Komitelerinin genel sekreter ve temsilcileri, TÜRKSOY, Türk Konseyi, TÜRKPA çalışanları ve UNESCO’nun faaliyet alanına giren alanlarda görevli kişi ve kuruluşlar katılım gösterdi.

UNESCO 3

İlki 2010 yılında Ankara’da gerçekleştirilen toplantılar vesilesiyle TÜRKSOY üyesi ülkeler ve akraba topluluklar arasında işbirliği imkânlarının araştırılması, çeşitli projelerin hayata geçirilmesi, UNESCO prestij listelerine ortak adaylık dosyalarının hazırlanması ve dolaylı olarak Türk dünyası ülkeler ve halklar arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi amaçlanmaktadır.

Nabi Avcı: ‘’UNESCO Sadece UNESCO’dan İbaret Değildir’’

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Bugün Türkiye’den, Azerbaycan’dan, Bosna-Hersek’ten, Kırgızistan’dan, Kazakistan’dan, Moldovya’dan, Türkmenistan’dan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Türk dünyasına gönül vermiş aziz dostları bir arada görmenin mutluluğu içindeyim.” dedi.
Bakan Avcı, “UNESCO Genel Direktörü Irina Bakova’nın da söylediği gibi ‘UNESCO sadece UNESCO’dan ibaret değildir. Genel sekreterin de vurguladığı gibi özellikle TÜRKSOY gibi başka uluslararası işbirliklerinin UNESCO ideallerine hizmet konusunda ve işbirliğinde çok önemli, vazgeçilmez değerli katkıları vardır.” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Kaseinov: Kültür Alanında Çok Zengin Bir Mirasa Sahibiz

Sözlü kültür, halk kültürü veya somut olmayan kültür alanlarının, Türk kültürünün en güçlü yönlerinden biri olduğuna işaret eden Genel Sekreter Kaseinov ise, “Destanlardan masallara, ninnilerden ağıtlara, el sanatlarından mutfağa, Türk halkları, somut olmayan kültür alanında çok zengin bir mirasa sahiptir. TÜRKSOY çalışmaları ile bu alanda farkındalık yaratmaya gayret etmekte, Türk dünyasının ortak sesi olmaktadır.” dedi. Genel Sekreter Kaseinov ayrıca, “nevruz”, “aşıklık” gibi somut olmayan kültürel miras öğelerinin ortak dosya olarak UNESCO’ya sunulduğunu ve listeye dahil edildiğini de ekleyerek Milli Komisyon toplantılarının gelenekselleşmesinden duymuş olduğu memnuniyeti ifade etti.

Milli Komisyonlar 6. Kez Bir Araya Geldi

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları ve Komiteleri Toplantılarının ilki 2010 yılında Ankara’da, ikincisi 2011 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan’da, üçüncüsü 2012 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’da, dördüncüsü 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de, beşincisi ise 2014 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılmıştır.

UNESCO 2

Türk dünyası adına önemli kararların alındığı, uluslararası ve bölgesel iş birliğine ciddi katkılar sunmanın yanı sıra, kültürler arası diyalog ve yakınlaşma imkanları oluşturan toplantılara tüm TÜRKSOY üyesi ülkeler aktif olarak katılmaktadır. 6. Toplantının ev sahibi olan Türkiye, gerçekleştirilen toplantı ile birlikte dönem başkanlığını Azerbaycan’dan devralmıştır.

Kaynak: TÜRKSOY

Read Previous

Avrupa şampiyonu Portekiz

Read Next

Babatunde Osotimehin: `Kırılgan nüfus gruplarına yatırım yapılması gerekiyor`

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *