“Müzakerelere başlamak için temiz bir kararı hak ediyoruz”

Berlin Süreci kapsamında düzenlenen AB – Batı Balkanlar Zirvesi için Londra’da bulunan Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, “Müzakerelere başlamak için temiz bir kararı hak ediyoruz” dedi.

Berlin Süreci kapsamında Londra’da düzenlenen AB – Batı Balkanlar Zirvesi, “Berlin sonrası: Batı Balkanlar için önümüzdeki on yıl ne getirecek?” konulu panelde bir konuşma yapan Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, “Müzakerelere başlamak için temiz bir karar almayı hak ediyoruz, ancak politika mümkün olanın sanatıdır ve elimizden gelen her şeyi yapacağız, ilerlemek için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

“AB vatandaşları genişleme sürecinin bizi dönüştürebileceğini anlamalıdır” diyen Dimitrov, “Biz hatalar yapıyoruz fakat aynı zamanda hatalarımızı telafi ediyoruz. Katılım süreci toplumların dönüşümü için bir fırsattır. Makedonya’nın karşı karşıya kaldığı siyasi kriz nedeniyle, ülke halkı öfkeli ve çok kritik hale geldi.  Bundan dolayı da artık hatalara tahammül etmiyor” şeklinde konuştu.

Makedonya hükümetinin sözkonusu dönüşümü gerçekleştirmek için sivil toplumla el ele çalıştığını belirten Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, “Ülkenin AB ve NATO ‘ya katılımı bölge genelinde sakinleştirici bir etkiye sahip olacak ve Batı Balkanlar’ daki ülkelerin yolda kalacağını belirten işaretler verecek. Tarihler konuşmamıza, istememize rağmen bunlardan daha önemlisi kesin bir tarih alığ ülkelerimizi Avrupalı yapmaktır. Makedonya yarın AB’ye katılsa yine aynı ülke olacak. Sadece dönüşüm için katılım sürecine bir araç olarak ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

AB ‘nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn isim anlaşması için Makedonya’da yapılacak referandum için referandumun her vatandaşın özgür bir seçimi olduğunu ve zoraki bir uygulama olmadığını vurgularken, Makedonya’nın şartları karşılaması halinde aday ülkelerin olumlu yanıt vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Berlin Süreci, bölgede reform sürecini sürdürmek ve AB üye ülkeleri ile Batı Balkan ülkelerini kapsayan 2014 yılında başlatılan bir girişimdir.

 

Read Previous

‘Enerji arz güvenliğimizde Türkiye belirleyici bir faktör’

Read Next

Dünya nüfusu 2050 yılında 10 milyarı bulabilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *