‘Enerji arz güvenliğimizde Türkiye belirleyici bir faktör’

Dün Ankara’da Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’ne katılmadan önce Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) konuşan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bu törene katılan tek Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Cumhurbaşkanı olmasıyla ilgili şunları kaydetti:” Benim amacım, komşu ülkelerimizin tüm başkanları ile karşılıklı güven ve saygı ilişkisi kurmaktır. Unutmayalım ki, bugünün gerçeklerinde, özellikle de bölgemizde iyi komşuluk, barışın ve istikrarın korunmasında kilit rol oynar”.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişinden sonra ikili ilişkilerin geliştirilmesi ihtimaline ilişkin soru üzerine Radev, “Buradayım, çünkü Türk halkının seçimine saygı duyuyorum ve komşularımızdan da aynısını bekliyorum” diye belirtti. Devlet Başkanı, Türkiye’nin, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği dışındaki en büyük ticaret ortağı olduğunu ve şu anda göçmenleri durduran Avrupa’nın güneydoğusundaki “kapısı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, ”Enerji politikamızın yıkıcı başarısızlığının ardından Türkiye, enerji güvenliğimizin, doğal gaz arzı ve fiyatının güvenilirliğinde de belirleyici bir faktör haline geldi” diye vurguladı. Devlet Başkanı, iyi komşuluk, karşılıklı saygı ve ortaklık ruhuyla ikili ilişkileri geliştirmek için Türkiye Cumhurbaşkanı ile birlikte çalışacağına olan güvenini ifade etti.

 

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Boşnakların kapanmayan yarası Srebrenitsa

Read Next

“Müzakerelere başlamak için temiz bir kararı hak ediyoruz”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *