Mustafa Ceceli Üsküp’te “İlle De Aşk” Diyecek

Makedonya’da Türk toplumunun resmi bayramı 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı bu yılda görkemli törenlerle kutlanacak.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim bugün düzenlediği basın toplantısında, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı dolayısıyla Boris Traykovski Arena’da Türkiye’nin ünlü sanatçısı Mustafa Ceceli’nin konser düzenleyeceğini belirtti.

IMG_5364

TİMEBALKAN portalının neden tekrar Mustafa Ceceli sorusuna, MATÜSİTEB Başkanı “Ceceli 2001 yılında Makedonya’ya gelmişti. Görkemli bir konser düzenledi, konserin aynısını tekrarlamak istedik. Ceceli halk arasında sevilen ve kültürümüze çok yakın olan bir sanatçı”, şeklinde konuştu.

21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı törenlerinin TİKA tarafından desteklendiğini belirten MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim, “21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı dolayısıyla her ne kadar görkemli kutlamalar yapsak dair, her zaman kalemimizle bir muhasebe yapıyoruz. Yani biz MATÜSİTEB olarak Türkçe Eğitimde dünden bugüne kadar ne yaptık? Bir ilerleme, yeni Türkçe sınıflar açıldı mı? İlkokul, lise bazında öğrenci sayısını arttırdık mı, öğretmen saysını arttırdık mı, eğitim kalitesini arttırdık mı? Kutlamaların haricinde MATÜSİTEB’in böyle de değerlendirmeleri vardır”, açıklamalarında bulundu.

Birinci gün Cumartesi (19.12.2015) Gostivar’da, ADEKSAM Derneğinde “Balkanlarda Türkçe ve Türk Edebiyatı” başlıklı panel düzenlenecektir. Panele Zeki Gürel, Taner Güçlütürk, Ertuğrul Karakuş’un yanı sıra Fadıl Hoca’nın da tebliğ sunması bekleniyor.

İkinci gün Pazar (20.12.2015) Üsküp’te “Türk Şairlerin Buluşması ve Şiir Dinletisi” programı düzenlenecek.

Pazartesi günü (21.12.2015) ise Musta Ceceli konserinde hemen önce Doğu Avrupa ve Balkan Yazarları ile Türkologların katılımı ile ”Türkçe’nin Balkanlar İçin Önemi” konulu panel düzenlenecek.

Hüsamettin Gina / Aydın Davut / TIMEBALKAN

Read Previous

Irak ile yeni mekanizmalar oluşturulacak

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Irak gerekli tedbiri alamıyorsa biz alırız

6 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *